Naudinga žinoti Paslaugos

Kada sulauksime popierinių sąskaitų saulėlydžio?

123rf.com nuotr.

Birželio pabaigoje „Kalba Kaunas“ surengė apklausą, kurios metu klausė skaitytojų, ar jau metas atsisakyti popierinių sąskaitų. Paaiškėjo, jog net 83 proc. apklaustųjų mano, kad jau atėjo laikas atsisakyti popierinių sąskaitų. Tad, jei yra galimybė mažiau teršti gamtą, kodėl ne visi tai renkasi?

Remiantis portalo „The Economist“ duomenimis, popierius ir kartonas sudaro 27 procentus visų komunalinių atliekų, tai reiškia, kad daugiau nei ketvirtadalis visų mūsų buitinių šiukšlių buvo pagaminta iš medžio. Vienai tonai popieriaus pagaminta yra reikalingi net 24 medžiai, o vienas medis padaro 8333 kopijavimo popieriaus lapų. Visame pasaulyje vien tik popierinės kopijos sukuria beveik du milijonus tonų anglies dioksido, skatinančio sustiprintą šiltnamio efektą.

Nors prie dešimt ar penkiolika metų Lietuvoje už įvairias komunalines, būsto priežiūros, mobiliojo ryšio paslaugas įprasta buvo atsiskaityti sulaukus į namus pristatytos popierinės sąskaitos ir ją nusinešus į įmokų surinkimo vietas, tačiau šiais laikais ne viena paslaugų įmonė savo klientams siūlo gamtai draugiškesnę alternatyvą – elektronines sąskaitas, kurios, dažnu atveju, būna ne tik aiškesnės, bet ir paprastesnės už popierines sąskaitas.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Marius Gorochovskis teigia, jog jo atstovaujama institucija elektronines sąskaitas vertina tik teigiamai ir džiaugiasi tomis įmonėmis, kurios suteikia galimybę atsiskaityti tokiu būdu: „Mes, be abejo, visada skatiname atsisakyti popierinių sąskaitų. Jeigu įmonė ar privatūs asmenys turi galimybę rinktis, ar naudoti popierinę ar elektroninę sąskaitą, žinoma, mes rekomenduojame  taupyti resursus ir naudotis elektroninėmis sąskaitomis“, – sako aplinkos ministerijos atstovas.

Vienos iš gamtai draugiškesnę alternatyvą pasirinkusių įmonių, daugiabučių namų priežiūrą vykdančios bendrovės „Mano Būstas“ atstovai pastebi, kad gyventojai noriai priima skaitmenines naujoves, jomis naudojasi ir mielai dalijasi patirtimi su kitais. Todėl vis daugiau žmonių savo išmaniuosius įrenginius naudoja ne tik skambinti, rašyti žinutes ar naršyti internete, bet ir apmokėti sąskaitas.

„Mano Būsto“ direktoriaus Mindaugo Genio teigimu, pasikeitusius daugiabučių namų gyventojų įpročius galima iliustruoti skaičiais. „Per pastaruosius dvejus metus „Mano Būsto“ klientų, atsisakiusių popierinių sąskaitų ir mokančių per savitarną ar „eBŪSTO“ programėlę, skaičius išaugo net 30 procentų. Ši tendencija kas mėnesį vis ryškesnė – elektroniniu būdu mokama vis dažniau. Tai rodo, kad žmonės tampa ne tik išmanesni, bet ir keičiasi jų įpročiai. Kuo mažiau popierinių sąskaitų išrašome, tuo daugiau taupome gamtos resursus“, – sako  M. Genys.

Remiantis už aplinkos tausojimą kovojančios organizacijos „Go Green“ informacija, jei kiekvienas amerikiečių namų ūkis naudotųsi elektroninėmis sąskaitomis ir mokėtų sąskaitas internetu, tai kietųjų atliekų kiekį sąvartynuose sumažintų daugiau nei 800 000 tonų per metus ir padėtų sumažinti 2,1 milijono tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimą. Tai taip pat galėtų sutaupyti 18,5 milijono medžių per metus!

Anot „PayItGreen“ aljanso, pateikdami sąskaitas elektroniniu būdu ir apmokėdami jas internetu, kiekvienais metais jūsų namų ūkis gali sutaupyti 2.72 kilogramus popieriaus ir 10,43 kilogramus medienos bei išvengti 13,15 kilogramų šiltnamio efektą sukeliančių dujų