Kalba ekspertai

Administratoriai ragina nepraleisti progos

Centre nemažai prastos būklės pastatų

„Kauno centro būstas“ direktorė Jurgita Jurevičiūtė-Balčiūnaitienė pastebi, kad savivaldybės parama paveldo statinių  fasadų ir balkonų atnaujinimui, puiki galimybė kauniečiams atsinaujinti būstą.

Labai aktualus pasiūlymas

Ši programa ypač aktuali Centro gyventojams, nes čia nemažai pastatų yra prastos būklės. J.Jurevičiūtės-Balčiūnaitienės skaičiavimais, tokių statinių mažiausiai yra kelios dešimtys. Stipriai aptrupėję jų fasadai, vėpso atviri plyšiai. Remonto prašosi ir daugybė avarinės būklės balkonų.
Jie kelia grėsmę būsto savininkams, svečiams ir praeiviams. Balkonai aptrupėję iki laikančiosios armatūros, kai kuriuose trūksta apsauginių tvorelių. Taip pat sudaro slogų estetinį vaizdą, anaiptol neprisideda prie miesto teigiamo įvaizdžio kūrimo.
„Nuolat raginame gyventojus tvarkytis, patariame remonto darbų nenukelti vis vėlesniam ir vėlesniam laikui, tačiau didesnio entuziazmo sulaukėme tik šiemet, kai savivaldybė paskelbė apie fasadams ir balkonams skiriamą milijoną eurų“, – pasakojo J. Jurevičiūtė-Balčiūnaitienė.

Suskubo dėl penkių pastatų

Bendrovė rengė ir rengia balsavimus, kviečia atsiliepti gyventojus, kuriuos domina tokia miesto iniciatyva. Administratoriai ragino nepraleisti tokios galimybės namo tvarkymui ir tvarkybos projektui gaunant iki 50 proc. savivaldybės finansinę paramą.
„Šiuo metu beveik baigti paruošti penki tvarkybos projektai ir greitai juos pateiksime savivaldybei kartu su paraiškomis“, – apibendrino vadovė.
Gavus didžiosios dalies namo savininkų pritarimą tvarkymui pradedamas rengti tvarkybos projektas, nepriklausomas sąmatininkas paruošia sąmatą. „Kauno centro būstas“ apsiima suorganizuoti visus reikalingus darbus savivaldybės paramai pastatų atnaujinimui gauti. Padeda gyventojams pasirengti tvarkybos projektus, sutvarkyti kitą reikalingą dokumentaciją.
Jeigu šį pavasarį gyventojai nespėjo vieningai apsispręsti, tikėtina, kad sulaukę pakankamo savininkų pritarimų, jie galės gauti paramą kitų metų pradžioje.

Galimybė atsiskaityti išsimokėtinai

Į Kauno centro teritoriją patenkantys statiniai priskiriami kultūros vertybių paveldo zonai. Tokių namų tvarkymui galioja griežtesni reikalavimai: privalu išlaikyti pastato autentiškumą, naudoti atitinkamas medžiagas. Be to, remonto darbams samdyti galima tik specialias tokiems darbams atestuotas įmones. Dėl to išauga pastatų centre remonto išlaidos.
„Darbų kaina yra ganėtinai didelė. Fasadų, balkonų tvarkymas yra brangus dalykas. Net ir gavus 50 proc. paramą, finansinė našta, tenkanti gyventojus, yra nemaža. Suprasdami tai, siūlome labai lanksčias išsimokėjimo sąlygas bei galimybę išsimokėti per ilgesnį nei dvejų metų laikotarpį – net iki šešerių metų“, – sakė „Kauno centro būsto“ direktorė.
Nekilnojamojo turto ekspertai galvojantiems ateityje parduoti butą ar pastatą miesto centre pataria atsižvelgti į tai, kad dėl sutvarkyto fasado pakyla nekilnojamojo turto vertė, o netvarkinga pastato išorė atbaido potencialius pirkėjus ir klientus.

Jurgita Šakienė