Naudinga žinoti

Artėja žiema: kaip pasigaminti lesyklėlę ir kaip tinkamai lesinti paukščius?

Dienoms trumpėjant, o vakarams ilgėjant, dažnai pagalvojame apie artėjantį žiemos sezoną. Jo metu ne visi paukščiai išskrenda į šiltuosius kraštus, tad likusiems reikia padėti išgyventi. „Kalba Kaunas“ redakcija dalijasi idėjomis, kaip pasigaminti lesyklėlę bei patarimais apie paukščių lesinimo ypatumus.

Įvairiose parduotuvėse ar internetu galima įsigyti paukščiams skirtų lesyklų. Rasite ne tik skirtingų dydžių, bet ir dizainų, kurių ir kainos svyruoja. Tačiau lesyklėlė nėra itin sudėtingas statinys, kurį galėsite pasigaminti net ir su pačiais mažiausiais šeimos nariais.

Pieno butelio ar dėžutės lesyklėlė

Dviejose priešingose pusėse išpjaukite skyles, pro kurias paukšteliai galės įskristi ir skanauti jūsų paliktą lesalą. Atkreipiame dėmesį, kad gamindami tokio tipo namelį, dugną palikite kiek gilesnį, taip tilps daugiau maisto ir nereiks dažnai jo pildyti. Padarę lesyklėlę virvele ją pririškite prie medžio šakos ar savo namų balkone ir laukite svečių.

Lesyklėlė iš plastikinio kibirėlio

Parduotuvėje nusipirkę raugintų kopūstų, varškės, majonezo ar kitų maisto produktų kibirėlyje jo neišmeskite, o panaudokite lesyklėlės gamybai. Priešinguose šonuose išpjaukite skyles ir laikykitės to paties principo, kaip gamindami namelį iš pieno butelio ar dėžutės – palikite gilesnį dugną. Kai maisto neliks ar lesyklėlės vidus susipurvins, atidengę dangtelį galėsite patogiai ir lengvai ją išvalyti bei pripildyti nauju lesalu.

Klasikinė lesyklėlė su stogeliu

Tai vienas geriausių lesyklėlių tipų, kurios gamybai reikės senų lentelių ir medžių drožlių plokštės. Stogas padės apsaugoti maistą nuo sniego ir lietaus, o horizontalus ir platus namelio paviršius leis paukščiams patogiai tupėti. Atkreipkite dėmesį, kad gamindami tokios rūšies lesyklėlę negalima palikti išsikišusių sutvirtinimo detalių, į kurias sparnuočiai galėtų susižeisti.

Kuo lesinti paukščius?

Jei jūsų aplinkoje apstu šermukšnių, putinų, aronijų, lesyklėlė jums net nėra būtina. Paukščiai kuo puikiausiai prasimaitins. Taip pat jiems padėsite, jei nuo obels ar kriaušės medžių nenuskinsite visų vaisių.

Norėdami pripildyti pasigamintą lesyklėlę paukščiams tinkamu ir jų mėgstamu maistu, naudokite saulėgrąžas. Jos turi būti nekepintos ir nesūdytos. Paukšteliai taip pat labai mėgsta žemės riešutus, kurie puikiai išsilaikys esant minusinei temperatūrai ir aukštam drėgmės lygiui. Jei nusprendėte naudoti grūdus, lesyklėlę pripildykite avižomis, kviečiais ar kvietrugiais.

Svarbu atminti, kad paukščių nereiktų pradėti lesinti per anksti, o tik tada, kai iškrenta pirmasis sniegas, kieme laikosi minusinė temperatūra. Taip pat sparnuočiams ne padėsite, o tik pakenksite duodami supelijusios duonos, sūdytų ar sugedusių produktų. Ypatingai pavojinga ruginė duona – sparnuočiai ją sunkiai virškina, o neretai ji gurklyje surūgsta.