Naudinga žinoti

Artėjantis trečiadienis – diena be automobilio

Dažnas iš mūsų neįsivaizduojame savo dienos be automobilio. Ši transporto priemonė leidžia patogiai ir greitai judėti iš taško A į B. Kaip be jo išsiversti, prisidėti prie gamtos saugojimo ir nusistovėjusius kasdienius keliavimo įpročius pakeisti naujais ne tik Tarptautinės dienos be automobilio proga?

1998 metais pirmą kartą Prancūzija surengė akciją „Mieste – be savo automobilio“. Praėjus keleriems metams,  2000 metais prie šios akcijos prisidėjo beveik 800 visos Europos miestų ir 26 jos šalys. Dar po metų Berlyno aplinkosaugos akademijoje buvo įvertinti pirmieji minėtos akcijos rezultatai, o visos akcijoje dalyvavusios šalys pasirašė aplinkos ministrų deklaraciją ir nuo 2000 metų rugsėjo 22 diena yra minima kaip Tarptautinė diena be automobilio.

Nors metams bėgant vis labiau kalbama apie gamtos išsaugojimą, tačiau ši diena dar itin atkreipia dėmesį į tai, kaip naudojimasis automobiliais daro neigiamą įtaką mus supančiai aplinkai ir mūsų pačių sveikatai. Visi skatinami bent Tarptautinės dienos be automobilio proga išsiversti be šios transporto priemonės ir atrasti bei išbandyti naujus, bet seniai visiems gerai žinomus susisiekimo būdus.

Realybė tokia, jog kažkam Tarptautinė diena be automobilio bus tik dar viena eilinė diena kalendoriuje. Pirmenybę teikiantys savo kasdieniniam komfortui rečiau galvos apie išeitis, kurios galėtų padėti atsakyti automobilio ir rasti alternatyvų, o mintys apie tai, kuo jie kvėpuos netolimoje ateityje ar kaip galėtų pagelbėti vis sparčiau nykstantiems gamtos resursams, taip pat bus ne itin dažnos. Alternatyvų automobiliui tikrai yra, tik dažnai apie tai net nesusimąstome.

Alternatyvos automobiliui

Didžiąją dienos dalį mes praleidžiame sėdėdami prie kompiuterio ekrano. Pasibaigus darbo dienai sėdame į automobilį ir važiuojame į namus, užtrukdami transporto priemonių spūstyse. Neretai automobilis kitiems vis dar nuo senų laikų išlieka lyg tam tikro statuso simbolis, parodantis, kad tu esi pranašesnis už kitus, tačiau tai tik stereotipas, o važiuoti automobiliu rinkitės tik tikrai didelius atstumus.

Įveikti ilgas atkarpas mieste jums padės elektromobilis, kurį be vargo galėsite išsinuomoti naudodamiesi automobilių dalijimosi programėlėmis. Šis būdas bus ir draugiškas gamtai, ir padės jums ne tik greitai pasiekti tikslą, bet ir nereikės jaudintis apie automobilio palikimo vietą.

Išbandykite vaikščiojimą. Juk tikrai galite iki namų likusius 2 kilometrus nueiti pėsčiomis. Atminkite, kad judėjimas padeda ne tik palaikyti fizinę formą, gerina širdies veiklą, bet ir leidžia susidėlioti galvoje skriejančių minčių chaosą.

Išbandykite ne tik vaikščiojimą, bet ir viešąjį transportą. Autobusai ar troleibusai padės jums atrasti dažnai pravažiuojamas vietas visai kitu kampu. Važiuodami dviračiu ar elektriniu paspirtuku galėsite atsipalaiduoti bei be vargo pasiekti reikiamas vietoves mieste.