Kalba ekspertai

Augalai ant daugiabučių sienų – gražu, bet žalinga

Daugiabučiuose namuose gyvenantys žmonės kartais per daug atlaidžiai žiūri į ant balkonų bei namo konstrukcijų pradedančius augti augalus: medelius, samanas, vijoklius ir t.t. Daugiabučių namų administravimo specialistai ragina gyventojus nelikti abejingais ir atkreipia dėmesį, kada vertėtų susirūpinti.

Daugiabučio namo sienomis bei balkonais apsiraizgę augalai – vienam gyventojai gražu, o kitam  kelia nerimą. „Kalba Kaunas“ kalbinti daugiabučių namų priežiūros specialistai pripažino, jog vijokliniai bei kiti augalai kenkia namų fasado konstrukcijai.

Augalų šaknys, besiskverbdamos į betono plyšelius, jį ardo. Tuo pačiu per augalų šaknis į plyšelius patenka drėgmė, kuri irgi prisideda prie balkono konstrukcijos pakitimų. Didelė žala daroma žiemą, kada drėgmės lašeliai virsta ledu – jam besiplečiant vyksta konstrukcijų ardymo procesas. Prie namo konstrukcijos ir balkonų ardymo žymiai prisideda ir pelėsis, kuris atsiranda vijokliams, krūmams ir kitiems augalams sudarius šešėlį.

Drėgmė, pelėsis, sutrikdyta natūrali ventiliacija, anot namų priežiūros specialistų, tai yra vieni iš svarbiausių padarinių, kuriuos sukelia ant namo konstrukcijų besikerojantys augalai. Taip pat didesnių augalų šakos gali braižyti ir pažeisti langų stiklus. Specialistai patikina, kad vis dar susiduriama su atvejais, kada vijokliai ar aukšti krūmai užstoja pirmojo aukšto langus. Tokiu atveju į butą negali patekti saulės spinduliai. Taip pat atsiranda didesnė tikimybė plisti pelėsiui.

Taip pat augalų šakomis į butą gali įsiropšti ir nekviesti gyventojai: pelės, žiurkės bei kiti kenkėjai.

Taigi, namų priežiūros specialistai rekomenduoja prižiūrėti savo balkonus bei namo kuriame gyvenate sienas. Jeigu ant konstrukcijos ėmė vešėti augalas, jį reikia nieko nelaukiant pašalinti.

„Paprastai, ant fasado konstrukcijas plintančiais augalais pasirūpina daugiabutį namą administruojanti įmonė – surašomas defektinis aktas, informacija pateikiama butų ir kitų patalpų savininkams, organizuojamas sprendimų priėmimas ir jei tam pritaria savininkai, organizuojamas jų pašalinimas“, – teigia „Mano būstas Dainava“ direktorė Jolanta Volteraitytė.