Kalba ekspertai

Avarinės būklės balkonai – per plauką nuo nelaimės

Prasta balkonų būklė kelia pavojų žmonių saugumui ir net gyvybei.
Prasta balkonų būklė kelia pavojų žmonių saugumui ir net gyvybei.

Kauno Centro seniūnijoje vis dar yra daug balkonų, turinčių avarinės būklės požymių. Nepaisant to, gyventojai ignoruoja specialistų raginimus laiku pasirūpinti jų remontu. Deja, jų nenoras rūpintis savo turtu gali prišaukti nelaimę ir neplanuotas dideles išlaidas.  

Kauno centre daugiabučius namus prižiūrinčios įmonės „Kauno centro būstas“ direktorės Jurgitos Jurevičiūtės-Balčiūnaitienės teigimu, šiuo metu Centro seniūnijoje itin prasta padėtis dėl balkonų fiksuojama keliose dešimtyse daugiabučių. Avarinės būklės balkonuose matosi atvira laikančioji armatūra, aptrupėjęs tinkas, dalyje balkonų trūksta betoninių apsauginių tvorelių. „Kauno centro būstas“ įspėja, kad ignoruojant remonto būtinybę, šiems balkonams gresia griūtis.

„Tokia balkonų būklė, kokia yra šiuo metu, kelia pavojų žmonių saugumui ir net gyvybei. Jei, neduok Dieve, kuris nors iš tokių balkonų nukristų, grėstų pavojus gyventojams ir aplinkiniams, taip atsirastų nemenki finansiniai nuostoliai. Noriu priminti, kad atsiradusią žalą tektų atlyginti gyventojams, nes jie yra pastato savininkai. Todėl raginu gyventojus būgti atsakingais ir laiku pasirūpinti savo turtu“, – sako daugiabučius prižiūrinčio „Kauno centro būsto“ direktorė.

Tokį balkoną būtina kuo skubiausiai keisti, nes jam gresia griūtis.
Tokį balkoną būtina kuo skubiausiai keisti, nes jam gresia griūtis.

J. Jurevičiūtė-Balčiūnaitienė pabrėžė, kad Kauno centre esantys daugiabučiai patenka į valstybės saugomą teritoriją, todėl prieš vykdant balkonų remonto darbus, būtina parengti specialų projektą, jį suderinti su Kultūros paveldo departamentu, gauti statybos leidimą. Tam reikalingas daugumos namo bendraturčių pritarimas, nes priešingu atveju dokumentacija yra net nederinama, o statybos leidimas neišduodamas.

Kol kas tik 2 Kauno centre esantys namai dalyvavo pastatų fasadų atnaujinimo programoje ir gavo paramą fasado ir balkono tvarkymui.

Deja, dalis gyventojų nepritaria avarinės būklės balkonų remonto darbams, nes Centro seniūnijoje ne visi daugiabučių namų butai turi balkonus. Todėl kai kuriems gyventojams sudėtinga įrodyti, kad balkonas yra bendro naudojimo objektas ir jo remontas yra visų bendraturčių reikalas.

Negalėdami pradėti remonto darbų, daugiabučių namų administratoriai avarinės būklės balkonus ar jų dalis aptraukia apsauginiu tinklu arba aptveria „STOP“ juostomis. Tačiau kritimo atveju nei tinklas, nei apsauginė juosta nuo nelaimės neapsaugos.