Šiandien rajone

Bibliotekos iniciatyvos stebina originalumu

Skaitymai su šunimi. Nuotr. V. Kudirkos bibliotekos archyvas

 Ar žinojote, kad prezidentas Theodoras Rooseveltas perskaitydavo vieną knygą per dieną? O ar žinote, kiek vidutiniškai knygų per metus perskaito šiuolaikinis skaitytojas? „Kalba Kaunas“ kalbasi su Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Kultūrinės veiklos vadybininke Monika Straupyte apie skaitomiausias knygas, iniciatyvas bei kitas įdomybes bibliotekoje.

Pandemija vėl pradeda varžyti mūsų gyvenimą ir riboti laisvalaikį. Ar biblioteka siūlo daugiau veiklų nuotoliu?

Kol kas Kauno Vinco Kudirkos viešojojoje bibliotekoje skaitytojams išduodami tik iš anksto užsakyti leidiniai. Užsakyti leidinius galima bibliotekos skyrių ir padalinių telefono numeriais, el. paštu arba per elektroninį katalogą LIBIS. Ši tvarka galioja ir skolinantis žaislus ir stalo žaidimus bei filmus ir muzikos įrašus. Periodinių leidinių skaityklos neveikia, naudotis bibliotekos kompiuteriais laikinai negalima.

Bibliotekoje nuotoliniu būdu rengiami neformaliojo švietimo būreliai vaikams, skaitmeninio raštingumo mokymai pažengusiems, organizuojami virtualūs renginiai mūsų „Facebook“ puslapyje, teikiamos elektroninių knygų rekomendacijos bei lankytojai kviečiami į nuotolines ekskursijas.

Bibliotekos lankytojų itin pamėgta Šiaurės šalių literatūros savaitė, šiemet vyks nuotoliniu būdu. Organizuosime ir daugiau renginių. Apie juos paskelbsime jau netrukus, tereikia sekti naujienas V. Kudirkos viešosios bibliotekos interneto svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

Kiek fonde skaičiuojama knygų?

Bibliotekos fonde šiuo metu yra 303 579 knygos.

Kiek per metus vidutiniškai pasiimama skaityti knygų?

Per metus Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka išduoda apie milijoną leidinių. Į šį skaičių įeina tiek knygos, tiek periodiniai leidiniai, skaitomi bibliotekoje arba pasiskolinami į namus. Esame apskaičiavę, kad vienas skaitytojas per metus apsilanko vidutiniškai 16 kartų, o vieno apsilankymo metu pasiskolina 1,6 leidinio. Tad išeina, kad vienas skaitytojas per metus pasiskolina apie 25 leidinius.

Pasidalinkite, kokiomis iniciatyvomis šiuo metu džiuginate skaitytojus?

Naujausia Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos iniciatyva – skaitykla tatuiruočių studijoje. Į tatuiruočių studiją užsukę klientai dažnai ten praleidžia po kelias valandas arba net visą dieną bei grįžta net keletą kartų. Dažnai jie sesijos metu naršo socialiniuose tinkluose, žiūri filmus ar serialus arba atsineša savo knygą. Nuo šiol senamiestyje įsikūrusios „Green Budha Tattoo“ studijos klientams to daryti nebereikės – knygas jie galės skolintis iš studijoje įrengtos lentynos. Perskaičius knygą ją kviečiama grąžinti arba vietoje paimtos atnešti kitą. Pirmųjų šios bibliotekos lankytojų lauks ir dovanėlės – tatuiruočių meistrų piešiniais marginti knygų skirtukai.

Kokiomis įdomybėmis dar norėtumėte pasidalinti?

Spalį po metus trukusios rekonstrukcijos duris atvėrė Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka Laisvės alėjoje. Viena seniausių savivaldybių viešųjų bibliotekų Lietuvoje, šiais metais atšventusi savo 95-ąjį gimtadienį, kviečia apžiūrėti atnaujintas, daug patrauklesnes ir draugiškesnes visiems erdves, o tuo pačiu susipažinti su turtinga bibliotekos ir pastato, kuriame ji įsikūrusi istorija, apžiūrėti buvusio brolių Jono ir Juozo Vailokaičių Ūkio banko seifus ir pamatyti seniausią išlikusią bibliotekos knygą. Karantino metu atnaujintas erdves bus galima virtualiai „aplankyti“ bibliotekos „Facebook“ paskyroje.

Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos iniciatyvos dažnai išeina iš tradicinės bibliotekos rėmų. Vasarą kauniečių laukia paplūdimio bibliotekos Lampėdžiuose ir Panemunėje, viename bibliotekos padalinių Žaliakalnyje veikia pirmoji ir vienintelė mieste Žaisloteka, iš kurios į namus galima skolintis Žaislus ir stalo žaidimus, vaikai kviečiami į skaitymus su šunimis, o knygos žmonėms su judėjimo negalia pristatomos tiesiai į namus.

 

Šių metų rugsėjo–spalio mėnesį skaitomiausios knygos Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekose buvo šios:

Top-10 suaugusiųjų:

 1. Nora Roberts „Tamsios gelmės“
 2. Alyson Richman „Prarasta žmona“
 3. Lisa Kleypas „Aksominio balso pakerėta“
 4. Lisa Kleypas „Tos mėlynos jo akys“
 5. Kristina Sabaliauskaitė „Petro imperatorė“
 6. Lisa Kleypas „Mano vardas Libertė“
 7. Colleen Hoover „Ką praleidau, kol miegojai“
 8. Josie Silver „Vieną gruodžio dieną“
 9. Katrine Engberg „Kruvinasis mėnulis“
 10. Nova Lee Maier „Gimdyvės padėjėja“

Top-10 vaikų:

 1. Astrid Lindgren „Mijo, mano Mijo“
 2. Steve Voake „Šuniukas Maksius : gyvūnėlių nuotykiai mieste“
 3. Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraštis 12: Atostogos“
 4. Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraštis 13: Sniego tvirtovės“
 5. Astrid Lindgren „Pepė Ilgakojinė“
 6. Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraštis 8: Ir vėl nesiseka“
 7. Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraštis 4: Karštos vasaros dienos“
 8. Gendrutis Morkūnas „Vasara su Katšuniu“
 9. Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraštis 3: Paskutinis lašas“
 10. Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraštis 6: Žiemos spąstai“