Kalba gyventojai

Dainius Lanauskas: „Turime idėją, kaip panaudoti Centrinio pašto patalpas“

Organizacijos „Gražinkime Kauną“ įkūrėjas Dainius Lanauskas
Organizacijos „Gražinkime Kauną“ įkūrėjas Dainius Lanauskas

Kauniečiai iš naujo atranda gimtojo miesto tarpukario architektūrą, kuri šiandien išgyvena tikrą Renesansą. Prie to aktyviai prisideda ne tik projektas „Modernizmas ateičiai“, bet ir organizacija „Gražinkime Kauną“. „Mūsų pavadinimą žmonės gali perskaityti dvejopai: ir gražinti Kauną, ir tuo pačiu grąžinti tą prarandamą Kauno identitetą – būtent tokia ir yra mūsų misija“, –  sako organizacijos įkūrėjas Dainius Lanauskas.

Koks yra pagrindinis organizacijos „Gražinkime Kauną“ tikslas?

Mes dirbame su mažosiomis Kauno architektūros ir interjero formomis, kadangi suprantame, kad nesame pajėgūs restauruoti pastatų fasadų. Mus domina interjeras, Art deco stiliaus baldai. Juk IKEA baldų galite rasti ir Lietuvoje, ir kitose Europos šalyse, o lietuviški baldai yra išskirtiniai, autentiški. Taip kauniečių namuose pradeda nykti lietuviškas identitetas.

O kaip jį išsaugoti? Ką Jūs dėl to darote?

Darome Art deco parodas ir ekskursijas. Rodome kauniečiams Art deco interjero pavyzdžius, kviečiame į pasivaikščiojimus, kuriuose rodome gražiausias miesto duris. Galima sakyti, užsiimame švietėjiška veikla.

Šiandien mūsų didžiausias tikslas – iki 2022 metų įkurti Kauno Art deco muziejų. Geriausia vieta tam, mano supratimu, yra Kauno centrinis paštas. Norisi sukurti ilgalaikį projektą, kuris neštų pridėtinę vertę miestui.

Visai neseniai V. Putvinskio gatvėje kauniečiams atvėrėte restauruotas 32-ojo namo duris. Kodėl Jums įdomios senovinės durys?

Ne visi įžvelgia modernistinių durų grožį, daugelis kauniečių taip ir praeina pro šalį jų nepastebėję. Mes nuvalėme senus dažus, atnaujinome skardą ir dabar galime parodyti, kaip gali atrodyti gražios, atrestauruotos modernistinės durys. Raginčiau visus stebėti, kokioje aplinkoje gyvename ir įvertinti tą autentiką. Norime į tai atkreipti ir politikų dėmesį, ypač dabar, kai vyksta fasadų tvarkymo programa. Juk į ją galima įtraukti ir durų restauravimą. Taip skatintume požiūrį, kad geriau atrestauruoti nei griauti ir pakeisti nauju.

Ką manote apie dviejų verslininkų iniciatyvą Gedimino 48-ajame name esantį autentišką butą atrestauruoti ir atverti lankytojams?

Aš labai palaikau šią idėją. Jie kaip ir mūsų organizacija prisideda prie Kauno modernistinės architektūros populiarinimo, skatina žmonių susidomėjimą tarpukario interjeru. Kitą kartą, ruošdamiesi išmesti seną baldą, žmonės pagalvos, gal jis vertingas. Pavyzdžiui, prieš kokius trejus metus į paveldo saugomų namų sąrašą įtrauktas butas niekam nebuvo patrauklus, nes žmonėms atrodė, kad šildymo kainos čia didesnės, o ir keisti čia nieko negalima. Tačiau pastaruoju metu pastebiu pokyčius – žmonės domisi tarpukario butais.

O ką patartumėte daryti žmonėms, įsigijusiems į paveldo saugomų objektų sąrašą įtrauktą būstą, tačiau norintiems jį pilnai atnaujinti. Kur jie gali palikti senus baldus?

Tokie autentiški, tarpukario interjerą išlaikę butai ateityje bus dar labiau vertinami. Visiškai atnaujinus tokį butą ir išmetus senus baldus, mažinama to buto pridėtinė vertė. Nesakau, kad viskas turi būti senoviška ir priminti močiutės butą, bet galima palikti kelis baldus kaip akcentus. Žinoma, visada yra galimybė atiduoti nebereikalingus baldus mūsų Art deco muziejui.

Britų dienraštis „The Guardian“ Kauną įtraukė į dešimtuką Europos miestų, kuriuose geriausiai atsiskleidžia tarpukario Art deco stilius. Kuo dar Kaunas gali didžiuotis?

Pateiksiu pavyzdį, įsivaizduokite butą, kurį norite tvarkyti: pirmiausia pradedame nuo svetainės, kur priimame svečius. Taip ir Kaunas dabar tvarkosi savo „svetainę“. Pagalvokime, apie tai, ką Kaunas turi geriausio. Štai visa Putvinskio gatvė yra kaip muziejus po atviru dangumi. Manau, po tarpukario architektūros atgimimo ateis medinės architektūros eilė. Ateis laikas, kai žmonės norės gyventi mediniuose namuose.

O kaip paskatinti žmones tokiuose namuose gyventi?

Turime kurti madą. Kai tai bus madinga, jaunos šeimos pačios rinksis gyventi tokiuose namuose. Pavyzdžių nereikia toli ieškoti – tai jau vyksta kaimyninėje Estijoje. Taline gyventi mediniame name šiandien yra prestižas.

Ko palinkėtumėte kauniečiams?

Palinkėčiau mažiau kategoriškumo ir būti lankstesniems pokyčiams. Tas sovietinis laikotarpis, kurį turėjome išgyventi, jau pasibaigė ir dabar metas Kauną kurti kartu.

Ačiū už pokalbį!