Kalba ekspertai

Ekspertų pastabumas gali padėti išvengti tragedijos

Seni, netvarkingi, avarinės būklės balkonai yra tarsi tiksinti bomba – niekad nežinai, kada jie gali nugriūti.
Seni, netvarkingi, avarinės būklės balkonai yra tarsi tiksinti bomba – niekad nežinai, kada jie gali nugriūti.

Neretai daugiabučio gyventojai plika akimi negali pastebėti, ar jų balkonas yra avarinės būklės. Tik ekspertai nustato, ar balkoną būtina nuimti, siekiant apsaugoti gyventojus nuo pavojaus. Ypač suklusti vertėtų Kauno centro gyventojams, gyvenantiems senuosiuose daugiabučiuose.

Nieko nedarant gresia griūtis

Daugiabučius namus prižiūrinčios įmonės „Kauno centro būstas“ direktorės Jurgitos Jurevičiūtės-Balčiūnaitienės teigimu, šiuo metu Centro seniūnijoje itin prasta balkonų būklė fiksuojama keliose dešimtyse daugiabučių. Pastatų priežiūros specialistai įspėja, kad ignoruojant remonto būtinybę, šiems balkonams gresia griūtis.

„Tokia balkonų būklė, kokia yra šiuo metu, kelia pavojų žmonių saugumui ir net gyvybei. Todėl raginu gyventojus būti atsakingais ir laiku pasirūpinti savo turtu“, – sako „Kauno centro būsto“ direktorė.

Kauno centre esantys daugiabučiai patenka į valstybės saugomą teritoriją, todėl prieš vykdant balkonų remonto darbus, būtina parengti specialų projektą, jį suderinti su Kultūros paveldo departamentu, gauti statybos leidimą. Tam reikalingas daugumos namo bendraturčių pritarimas, nes priešingu atveju dokumentacija yra net nederinama, o statybos leidimas neišduodamas.

Deja, dalis gyventojų nepritaria avarinės būklės balkonų remonto darbams, nes Centro seniūnijoje ne visi daugiabučių namų butai turi balkonus. Todėl kai kuriems gyventojams sudėtinga įrodyti, kad balkonas yra bendro naudojimo objektas ir jo remontas yra visų bendraturčių reikalas.

Kai vien remonto neužtenka

Kartais daugiabučių gyventojai prašo tik užtinkuoti ir nudažyti balkoną, t.y. atlikti paprastąjį remontą. Tačiau jie net neįsivaizduoja, kad taip tik paslepia įsisenėjusią problemą.

„Ne viskas plika akimi matoma. Tik apžiūros ir nufotografavimo neužtenka, reikia daryti statybinius tyrinėjimus. Žinoma, gyventojai turi žinoti, kad ši paslauga kainuoja, bet tik tai padės įsitikinti, kad jų balkonas ir po remonto bus saugus. Kartais gyventojai net ir žinodami, kad balkonas yra avarinės būklės, į tai numoja ranka. Tai gali kainuoti gyvybę“, – sako statybų inžinierius Vytautas Elenbergas.

Anot V. Elenbergo, išeitis visada yra, tačiau būtina įsigilinti į situaciją. Pavyzdžiui, galima balkonus pakabinti. Būtent ši alternatyva ir tapo vienintele išeitimi sostinėje, A. Jakšto g.  3 name gyvenantiems žmonėms. Pasiryžę remontui gyventojai sužinojo, kad įprasta tokiu atveju remonto technologija yra negalima, nes namo sienos yra per plonos, kad galėtų išlaikyti balkono svorį. Be to, šis daugiabutis, kaip ir daugelis kitų, esančių miesto centre, yra nekilnojamo kultūros paveldo apsaugos zonoje, todėl remonto metu negalimi jokie architektūriniai pakeitimai. Taigi darbams atlikti daugiabučio namo priežiūros specialistams teko ieškoti naujų techninių bei inžinerinių sprendimų.