Kalba gyventojai

Jaunojo dizainerio drabužių kolekcijoje – dėmesys Kauno identitetui

Jonas Jakštas savo drabužių kolekcijos pristatyme. Nuotr. Darius Tarela

Aprangos dizainą studijuojantis Jonas Jakštas – perspektyvus, kūrybingas kaunietis, sukūręs kaunietišką drabužių kolekciją. „Noriu atskleisti požiūrį į miesto kultūrą istoriniu aspektu, atkreipti visuomenės dėmesį į miesto senąją architektūrą, identiteto svarbą ir perteikti ją drabužių kolekcijoje“, – sako J. Jakštas.

„Kaunas Jazz 2019“ pristatėte savo drabužių kolekciją. Kas įkvėpė ją sukurti ir kaip vyko kūrybinis procesas?

Taip, pristačiau savo drabužių kolekciją Nepriklausomybės aikštėje – vietoje, kur pačiame aikštės centre stovi Soboras. Vasarą, sėdint netoliese esančioje kavinėje „Knygų ministerija“, man kilo mintis pavaizduoti šį įstabų Kauno pastatą ant džinsinių marškinių. Anksčiau baigę studijas dizaino studentai man rekomendavo turėti kelias idėjas baigiamajam darbui. Turėjau dvi, labai kontrastingas idėjas: gamtiška, jautri, žalia avangardo krypties vasaros kolekcija ir mažiau spalvinga, rimta, istoriška rudens žiemos kolekcija, nukreipta į brandžią, kultūringą moterį. Pasirinkau antrąją idėją, kuri man tapo tikru iššūkiu. Ji grindžiama senąja Kauno miesto architektūra.

Dėmesys buvo skiriamas tiek pačios aprangos konstravimui, tiek pastatų perteikimui paltuose ir marškinėliuose. Vilnos, džinsinio audinio ir dirbtinio kailio deriniai glaudžiai siejami su noru kolekciją paversti madingą bent keliems metams į priekį. Visos šios medžiagos buvo ir yra madingos, be to, džinsinis audinys yra tvarus, o blizgus kailis suteikia prabangos ir solidumo jausmą. Spauda aprangoje, vaizduojanti pastato fasadą, aiškiai supažindina su kolekcijos idėja. Pastatų piešiniai perkelti tiesioginės spaudos būdu ant palto nugaros dalies, o marškinėliuose ant priekinės. Iš šių audinių drabužiai yra ne tik vizualiai patrauklūs, bet ir patvarūs – savo savybėmis derantys su pastatais: ilgaamžiai, tvarūs ir reikšmingi.

Jono Jakšto drabužių kolekcija, įkvėpta Kauno senosios archiotektūros. Nuotr. Evelina Luna

Marškinėliuose vaizduojate Kauno simboliais tapusius pastatus. Kodėl būtent šie pastatai pasirinkti?

Norint sukurti kažką naujo nebūtina remtis naujais dalykais, inovacijomis ar naujais pastatais – galima naujai pateikti senai žinomus dalykus, tokius kaip senoji architektūra. Kauno mieste atsiranda daug naujų ir modernių statinių, kurie kartais užgožia autentiškus, senuosius pastatus, todėl kyla grėsmė prarasti savo miesto kultūrinį veidą ir identitetą.

Mano kūriniai simbolizuoja įstabiausius Kauno miesto pastatus: Perkūno namą, Pažaislio vienuolyną, Soborą, Muzikinį teatrą ir pastatą esantį Vilniaus g. 11. Kolekcijos idėja – atskleisti požiūrį į miesto kultūrą istoriniu aspektu, atkreipti visuomenės dėmesį į miesto senąją architektūrą, identiteto svarbą ir perteikti ją drabužių kolekcijoje. Mano kolekcijoje pagrindinis drabužių asortimentas yra paltai, o marškinėliai ir kelnės yra papildomi kolekcijos akcentai, kurie yra labiau įperkami ir kasdieniški.

Su kokiais iššūkiais susiduria jaunas dizaineris?

Jauni dizaineriai, mano nuomone, susiduria su įvairiais iššūkiais: vieni jų yra finansavimas ir palaikymas. Neretai profesionalai mėgsta parodyti jaunam kūrėjui jo trūkumus, o ne privalumus, dėl ko neretai jaunieji dizaineriai nusivilia savimi. Pritariu, kad pastabos ir jauno kūrėjo „grūdinimas“ mados rinkai atlieka savo vaidmenį, bet taip pat manau, kad jaunas kūrėjas turi pamėgti tai, ką daro, ir laikyti tai prasminga veikla.

Kitas didelis iššūkis yra nežinojimas, nemokėjimas – tai įveikti galima tik sužinant ir mokantis. Dar vienas iššūkis menininkui yra kitų nuomonė. Reikia mokėti priimti kitų nuomonę ir mokėti keisti savąją, kai to reikia. Vis dėlto, kartais dėl savo nuomonės tenka labai kentėti, jaustis kvailam, neišprususiam, bet jei giliai širdyje jauti, kad esi teisus ir laikaisi savo nuomonės iki galo, tai išugdo tavyje tvirtą kūrėją.

Jono Jakšto drabužių kolekcija, įkvėpta Kauno senosios archiotektūros. Nuotr. Evelina Luna

Ką kuriate dabar?

Šiuo metu kūrybai nelabai turėjau laiko, kadangi rašiau savo baigiamąjį darbą Kauno kolegijoje. Kūrybinių planų turiu daug, tačiau nenoriu visko atskleisti, kol dar jų nesu įgyvendinęs.

Šią vasarą ketinu nutapyti kelis paveikslus, nes tapyba yra mano hobis. Žinoma, toliau kursiu drabužius, gilinsiuosi į konceptualumą, drabužių siluetus, audinius, jų savybes. Noriu daugiau skaityti knygų apie aprangos dizainą, filosofiją.

Kur galima įsigyti Jūsų kurtų drabužių?

Kol kas dar neturiu savo asmeninės elektroninės parduotuvės, tačiau jau nemažai žmonių yra užsisakę mano darbų asmeniškai per draugų rekomendacijas ar  per socialinius tinklus. Jau šiandien mano kurtus drabužius dėvi ir Lietuvoje, ir užsienyje. Ketinu užsiimti pardavimu ir pagaminti daugiau drabužių norintiems įsigyti jau šią vasarą, o norintys gali man rašyti tiesiogiai į mano Instagram paskyrą – jonasjakstas_offcial, arba rasti mano Facebook puslapį: Jonas Jakstas design.

Ačiū už pokalbį!