Naudinga žinoti

Ką sėti, kad ant palangės ar balkone turėtumėte jus džiuginantį derlių?

Kalendorinės žiemos pabaigoje, pavasario pradžioje, jaunieji balkoninės daržininkystės entuziastai perka įvairias sėklas, renkasi dirvožemius bei vazonus. Ką šiuo metu sėti iš balkoninių daržovių ir prieskoninių žolelių bei kokių pagrindinių patarimų laikytis, norint džiaugtis derliumi net neturint šiltnamio? Kalbiname „Žalia stotelė“ sėklų skyriaus vadovę Liuciją Kunigiškytę.

Prasidėjus sėjos darbams, vieni griebiasi patarimų vartydami sodininko kalendorių, kiti seka mėnulio fazes. Kaip teigia „Žalia stotelė“ ekspertė L. Kunigiškytė, aklai pasitikėti tik mėnulio fazėmis nereikėtų. Dar neprasidėjus pavasariui ir esant netinkamai oro temperatūrai, mėnulio kalendorius jau gali sufleruoti, kad pats metas į dirvą sodinti daigus, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į fenologinį kalendorių, kuris paremtas gamtos reiškiniais ir yra tikslesnis. „Nors fenologinis kalendorius yra šiek tiek pasikeitęs dėl vis šiltėjančio klimato,  mes visuomet žinosime, kad pažydus šalpusniai galime atlikti vienus darbus, o pražydus plukei – kitus“, – sako „Žalia stotelė“ ekspertė.

Ankstesniais laikais buvo populiaru balkone auginti gėles, tačiau vis labiau populiarėja balkoninė daržininkystė, kuri leidžia užsiauginti įvairių prieskoninių žolelių ar daržovių. Tačiau, kad ir kaip norėtųsi užsiauginti skirtingų augalų, „Žalios stotelės“ ekspertės teigimu, visuomet reikia atsižvelgti į tai, kokio tipo yra jūsų balkonas: ar jis įstiklintas ar atviras, gal tai mažas prancūziškas balkonėlis, o gal tai žiemos sodo ar oranžerijos tipo balkonas.

Pastarųjų metų tendencijos tiek lauko, tiek balkono daržininkystėje išlieka tokios pat. Kaip teigia „Žalios stotelės“ atstovė, dažniausiai auginamos daržovės yra tos, kurios labiausiai naudojamos mūsų valgiaraštyje. Lauke daržininkai augina bulves, morkas ir burokėlius, o balkone – pomidorus, agurkus ir paprikas.

Tačiau kaip toje didelėje gausybėje veislių atsirinkti pačias geriausias, kurios džiugins savo derliumi? Tinkamiausias sprendimas būtų auginti hibridines veisles, kurios yra atsparios ne tik neigiamam aplinkos poveikiui, ligoms, bet ir duos kokybiškesnį derlių, derės gausiai ir ilgai.

Prasidėjus kovo mėnesiui, „Žalios stotelės“ atstovės teigimu, pats metas sėti pomidorus: „Aš visada sakau: neskubėkite sėti pomidorų, jeigu neturite šildomo stiklinio šiltnamio. Jums tikrai pakaks pomidorus pasėti kovo 10-15 dienomis. Paprikas rekomenduojame sėti kiek anksčiau, bet pasėjus jas kovo mėnesį ar pirmoje pusėje, tikrai turėsite puikų derlių.“ Taip pat dabar puikus metas sėti bazilikus, levandas ir rozmarinus.

„Žalios stotelės“ sėklų skyriaus vadovė L. Kunigiškytė dalinasi ir 5 pagrindiniais patarimais pradedantiesiems sodininkams, kurie ant savo palangės nori užsiauginti prieskoninių žolelių ar balkone tinkamų auginti daržovių:

  1. Planas. Kaip ir kiekvienam darbe, taip ir sodininkystėje svarbu susiplanuoti.
  2. Turi žinoti, ko nori. Ar nori auginti daržoves, ar prieskonius, ar gėles?
  3. Įgyti žinias. Jeigu nežinote, kaip tie darbai yra daromi, reikia pasiskaityti, susirasti informacijos.
  4. Daryti darbus laiku. Yra laikai, kada sėjamos vienos ar kitos rūšys.
  5. Meilė. Meilė savo darbui ir meilė savo augalams.

Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tinkamą dirvožemį, kuris kiekvienais metais turi būti keičiamas, jei ruošiamasi užsiimti balkonine daržininkyste. Kaip pataria „Žalia stotelė“ ekspertė, svarbu dirvožemį papildyti įgėrio granulėmis, kurios absorbuoja perteklinį vandenį ir išlaiko jį dirvožemyje kuo ilgiau.

Ne mažiau svarbūs yra ir vazonai, kurių gausybėje iš ties sunku nepasiklysti, tačiau „Žalia stotelė“ atstovė rekomenduoja rinktis keramikinius, kuriuose būtų skylutė vandens pertekliui nutekėti. Būtent tokie padės išlaikyti dirvožemio drėgmę. Tinkami yra ir vazonai su vandens rezervuarais bei vandens talpomis. Nors plastikiniai  vazonai yra labai patogūs užsiimant balkonine daržininkyste, tačiau juose auginami augalai gali perdžiūti, o jei juos pasiekia tiesioginiai saulės spinduliai, tuomet ir perkaisti.

Norint džiaugtis puikiu derliumi savo balkone, patariama laikytis šių trijų pagrindinių kriterijų: reikia aprūpinti augalus šviesa, šiluma ir drėgme. „Jie visi koreliuoja tarpusavyje. Jeigu bent vieno iš jų truks, jums nepavyks užauginti kokybiško derliaus, gražios gėlės ar prieskoninės daržovės“, – sako „Žalia stotelė“ ekspertė.

Ir paskutinis, ne ką mažiau svarbus aspektas, kuris gali padėti užtikrinti geresnį derlių, yra kokybiškų daigų užsiauginimas. Norėdami tokius turėti, atsižvelkite į namuose esančią temperatūrą bei kiek įmanoma labiau išnaudokite į butą sklindančią dienos šviesą. Jeigu namuose esanti temperatūra tinkama mums, tai nebūtinai tinkama mūsų daigams, todėl reikia stebėti, kad jie neištįstų.