Kalba ekspertai Kalba gyventojai

Kaip Kaune išsilaikė XIX a. daugiabutis?

Šiam namui, esančiam adresu Kumelių g. 12A, šiemet sukanka 219 metų. Gyventojai pasakoja, kad anksčiau čia buvo limonado fabrikas.

Ar kada nors pagalvojote, kaip Kaune išsilaikė senieji daugiabučiai, skaičiuojantys virš 200 metų? Juk svarbu ne tik palaikyti tokius namus patogius gyventi, bet ir išsaugoti juos kaip kultūrinį miesto paveldą.

Vienas seniausių daugiabučių, kuriuos prižiūri „Kauno centro būstas“, yra įsikūręs adresu Kumelių g. 12A. Turtingą šio namo istoriją žino tik ten gyvenę ar tebegyvenantys žmonės.

Daugiabutis – buvęs limonado fabrikas

Kumelių gatvė įsikūrusi puikioje vietoje – Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros bazilikos papėdėje. Čia gyventiems išties pasisekė – centras čia pat, susisiekimas patogus, o pažvelgus pro langą džiugina senamiesčio grožis.

Kumelių g. 12A name gyvenanti Irena pasakoja, kad anksčiau šis pastatas buvo ne gyvenamasis namas, o …  limonado fabrikas! 30 metų šiame name gyvenanti kaunietė domisi savo namo istorija, taip namo istorija yra perduodama iš kartos į kartą. Pasak moters, čia būta ir upelio, ir arklidės. Žinoma, taip buvo iki tol, kol čia neprasidėjo statybos. Dabar čia stovi namas, kuriame kadaise buvo gaminamas limonadas. Senajame name gyveno ištisos kartos, pasak Irenos, čia net 3 ar 4 kartos pasikeitė.

Kumelių gatvė: kairėje – 1983 m. A. Dumbliausko nuotr., dešinėje – šiandienos vaizdas, „Kalba Kaunas“ redakcijos nuotr.

Namo priežiūra reikalauja specialistų išmanymo

Priėjus iš arčiau apžiūrėti šio daugiabučio jis atrodo stebėtinai gerai išsilaikęs. Tad pasiteiravome namą prižiūrinčio „Kauno centro būsto“ atstovų, kokie darbai šiame name atlikti ir su kokiais iššūkiais teko susidurti.

Pasak „Kauno centro būsto“, nors namui virš 200 metų, bet avarinę tarnybą gyventojai kviečia itin retai. Viena didžiausių šio namo problemų – drėkstantys pamatai ir pirmo buto siena. „Būtina pasirūpinti namo hidroizoliacija. Pirmo buto siena drėksta, nes nėra hidroizoliacijos. Tad rekomenduojame hidroizoliuoti pamatus ir tada namas išliks toks, koks buvęs, jo techninė būklė neprastės“, – kaip išsaugoti namo ilgaamžiškumą pataria techninės priežiūros inžinierius Paulius Pavelas Matvejenko.

Tačiau namas gražėja ir iš vidaus – čia perdažyta laiptinė, taip pat pakeisti lietvamzdžiai, atlikti skardinimo darbai. Ateityje tikimąsi, gavus gyventojų pritarimą, tvarkyti namo fasadą, kad jis būtų dar gražesnis ir tvaresnis.

Senos statybos daugiabučiai su metais ima „sirgti“ pačiomis įvairiausiomis ligomis – kaip ir žmogus. Todėl taip, kaip rūpinamės savo sveikata, vertėtų rūpintis ir savo namu. Juk bėgant metams senuose daugiabučiuose gali nutikti visko: dingti elektra, sutrikti vandens tiekimas, ilgai nevalyti vamzdžiai gali užsikimšti. Tad vertėtų leisti pastatų priežiūros ekspertams apžiūrėti namą ir nustatyti, kuriuos darbus būtina atlikti kuo skubiau, o kurie sprendimai padėtų užbėgti nelaimėms už akių.

O ar žinote, kiek metų jūsų daugiabučiui?