Kalba ekspertai Kalba gyventojai

Kauniečiai rado būdą, kaip pakelti savo būsto vertę

Atnaujinti daugiabučių fasadai puošia Kauno senamiestį ir kelia butų vertę. Tai dviguba nauda šiuose namuose gyvenantiems kauniečiams.

Į paveldo sąrašą įtrauktuose namuose gyvenantys kauniečiai gali džiaugtis sparčiai tvarkomais fasadais. Dalyvaudami specialioje programoje jie gali atsinaujinti savo daugiabučio išorę pigiau ir tai padaryti dar šiemet. Be to, nekilnojamojo turto ekspertai pabrėžia, kad atlikti darbai dar ir pakels būsto vertę.

Dalyvauja programoje ir gauna finansavimą

Kauno miesto savivaldybės taryba patvirtino 2019 metų paveldotvarkos programos lėšomis finansuojamų objektų sąrašą. Paramą fasado remontui gavo 45 Senamiesčio, Žaliakalnio bei Kauno centro pastatai. Daugiausia gyvenamųjų namų šiame sąraše prižiūri įmonė „Kauno centro būstas“.

Kauno savivaldybė į kiekvieno fasado sutvarkymą investuoja iki 50 proc. visos fasado atnaujinimo sąmatos. Likusia finansavimo dalimi rūpinasi pastato savininkas. Darbus, kuriems skirtas finansavimas, pastatų valdytojai turi užbaigti iki metų pabaigos, o nepanaudotos lėšos grąžinamos į miesto biudžetą.

Šiandien sparčiai tvarkomi daugiabučiai, esantys Parodos g. 7 ir Šiaulių g. 44. „Kauno centro būsto“ duomenimis, planuojama atnaujinti ir šių senamiesčio namų fasadus: Vilniaus g. 17 ir 35, Šv. Gertrūdos g. 27, Nemuno g. 25 ir 26,  Kęstučio g. 12.

Norinčių dalyvauti šioje programoje namų skaičius auga, o tai reiškia, kad daugiabučių gyventojai sąmoningai pasirenka gyventi gražesniuose, tvarkingesniuose daugiabučiuose. Kauniečiai supranta,  kad jie yra tikrieji turto savininkai ir tik nuo jų pačių priklauso, kaip tą turtą tvarkyti, kokia jo vertė bus ateityje.

Bendrovės „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas Audrius Šapoka teigia, kad buto vertė tvarkingame ir suremontuotame daugiabutyje visada bus didesnė nei tokiame pačiame, bet netvarkingame name.

„Įsivaizduokime du identiškus parduodamus butus. Pirkėjo akimis, visada pranašumą turės tas butas, kuris yra sutvarkytame, švariame ir prižiūrimame daugiabutyje. Emocijos, nors ir neapčiuopiamos, tačiau yra vienas svarbiausių momentų renkantis būstą. O jas kuria ne kas kita, kaip mus supanti aplinka, garsai, kvapai. Tvarkinga laiptinė, nauji langai, durys, įėjimo stogeliai taip pat kelia ir buto piniginę vertę – o tai jau apčiuopiamas privalumas būsto savininkui, nes jis gali parduoti brangiau arba greičiau“, – dėstė „Ober-Haus“ Būsto departamento vadovas.

Geri pavyzdžiai užkrečia

Senamiestyje, Vilniaus g. 37 daugiabutyje gyvenantys kauniečiai jau džiaugiasi minėtoje programoje pasiektais rezultatais – atsinaujinusiu daugiabučiu, kuriame ne tik fasadas sutvarkytas, bet ir namo stogas.

Vilniaus g. 37 daugiabučio gyventojai džiaugiasi pagražėjusiu namo fasadu.

„Atliktais darbais esu visiškai patenkinta. Viskas padaryta tikrai kokybiškai. Priekaištų kol kas neturiu“, – paklausta, kaip vertina namo remonto darbus, sakė šiame name gyvenanti kaunietė Vitalija.

Tai ne vienintelis seniausioje ir gražiausioje Kauno miesto gatvėje įvykęs pokytis. Fasadą renovuoti planuoja ir Vilniaus g. 35 namo gyventojai.

Anot čia gyvenančio kauniečio Dariaus, nors su kaimynais priimti bendrą sprendimą nėra lengva, tačiau gyvenimas senamiestyje įpareigoja pasitempti: „Tai darome dėl grožio ir estetikos, juk gyvename pačiame Kauno centre, prie istorinės Lietuvos prezidentūros. Miesto centras yra kitoks nei miegamieji rajonai, čia daug turistų vaikšto, tad gatvės ir namai turi atrodyti gražiai. Aš visada už tokius pokyčius, nes reikia galvoti ir apie namo ateitį, kaip gyvens mūsų vaikai.“

Praeivių dėmesį estetišku fasadu atkreipia ir prie Soboro įsikūręs daugiabutis, esantis Laisvės al. 28. Šio namo gyventojai pokyčių laukė jau seniai, tad atlikti darbai juos išties nudžiugino.

„Šiame name gyveno kelios kartos – mano seneliai ir tėvai, todėl man jis labai brangus. Deja, fasadas 40 metų nebuvo tvarkytas. Namas atrodė negražiai, tai ir sugalvojom su kaimynais, kad reiktų jį pagražinti“, – pasakojo šiame name gyvenantis Gediminas. Anot jo, fasadas atnaujintas kokybiškai ir tvarkingai.

Daugiabučių atnaujinimo darbai reikalauja nemažų investicijų ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl dalis daugiabučių savininkų delsia tvarkyti savo turtą. Tačiau „Mano Būsto“ įmonių grupės klientai turi galimybę už didesnės apimties darbus išsimokėti dalimis.