Kalba ekspertai

Kiek aukštų per dieną užlipa laiptinės tvarkytojos?

Kiekvieną dieną atidarę buto duris, įžengiame į kitą daugiabučio erdvę – laiptinę. Palaikydamos ne tik bendrą tvarką, bet ir apsaugodamos mus nuo įvairių virusų, laiptinės tvarkytojos kruopščiai nuvalo paviršius, kuriuos dažniausiai paliečia daugiabučių gyventojai. Tačiau įdomu tai, kiek per savo pamainą patalpų valytojos užlipa aukštų? Kalbamės su „Būsto Aplinka“ atstove Giedre Vinogradoviene.

Laiptinės tvarkytojos savo darbo dieną dažniausiai pradeda 8 val. ryto. Pamainos pradžioje į daugiabučių laiptines išskuba 37 moterys, kurios, priklausomai nuo dirbamo etato dirba 8, 4 ar mažiau valandų. Kaip teigia „Būsto Aplinkos“ atstovė G. Vinogradovienė, nors darbuotojų krūviai vienodi, spartesnės darbą pabaigia anksčiau, o lėčiau besitvarkančios užtrunka šiek tiek ilgiau, tačiau visos laiptinės tvarkytojos suspėja sutvarkyti laiptines per joms priskirtą laiką.

Dažniausiai patalpų valytojos tvarko 12-os, 9-ių ir 5-ių aukštų pastatus. Kaip teigia „Būsto Aplinkos“ atstovė, yra ir nestandartinių laiptinių, kurių aukštų skaičius gali būti įvairus.

Patalpų tvarkytoja, valydama tik standartines 5-ių aukštų laiptines, per savo pamainą sutvarkytų net 12. Penkių aukštų pastato laiptinė turi vidutiniškai 72 laiptelius, tad per savo pamainą darbuotoja užliptų net apie 864.  Palyginimui, jeigu liptume į „Vilniaus televizijos bokštą“, reikėtų užlipti 917 laiptelių, tad laiptinės tvarkytoja beveik pasiekia „Paukščių taką“.

„Būsto Aplinkos“ atstovė G. Vinogradovienė sako, jog esant 9 aukštų standartiniai laiptinei, sutvarkytų laiptinių skaičius mažėja iki keturių, o tai yra 520 laiptelių. O jeigu tai būtų 12 aukštų pastato laiptinė, tuomet patalpų valytoja užliptų apie 346 laiptelius ir sutvarkytų dvi laiptines.

Laiptinės tvarkytojos rūpinasi skirtingų aukštų laiptinėmis. „Darbuotojai gali būti sudėtas toks grafikas, kad per dieną valys 6 laiptines 5 aukštų ir 2 laiptines 9 aukštų“, – sako „Būsto Aplinkos“ atstovė. Ekspertė taip pat pabrėžia, jog darbuotojoms suplanuojamas grafikas taip, kad namai būtų vienas šalia kito ir nereikėtų daug vaikščioti.

Jeigu laiptinės tvarkytojos, per savo darbo dieną sutvarkytų 12 penkių aukštų laiptinių, per savaitę šis skaičius padidėtų iki 60, o einamajam mėnesiui turint 21 d. d., išvalomų laiptinių skaičius išaugtų iki 252.

Kiek tiksliai darbuotoja sutvarko laiptinių ir kiek užlipa laiptelių per metus, sunku pasakyti. Darbo diena sutampa su šventine, sergama, atostogaujama. Atmetus minėtus faktorius, per visus metus patalpų valytojos sutvarkytų apie 3000 laiptinių, jeigu tai būtų 5 aukštų pastatai. Jeigu namai būtų 9 ar 12 aukštų, tuomet sutvarkomų laiptinių skaičius sumažėtų.

Užlipusios šimtus laiptelių, laiptinių tvarkytojos praskaidrina daugiabučių gyventojams dieną. Tik atidarius buto duris pasitinka švara. Susitikę, nesivaržykite pasisveikinti, palinkėti gražios dienos, padėkoti už švarą ar paprasčiausiai nusišypsoti. Jos tikrai to vertos.