Rajono problema

Kodėl uždažomi legalūs piešiniai mieste?

Prieš ir po. Viršuje matome, kaip Žemaičių perėja atrodė anksčiau, o apačioje – kaip atrodo šiandien.
Prieš ir po. Viršuje matome, kaip Žemaičių perėja atrodė anksčiau, o apačioje – kaip atrodo šiandien.

Profesionalių Kauno menininkų kurti gatvės meno darbai nyksta iš akių. Kur pradingo Žemaičių perėjoje pieštas koliažas? Kas davė įsakymą piešinį nuvalyti? Socialiniuose tinkluose diskutuoja kauniečiai. Deja, tai ne pirmas toks atvejis Kaune.

Piešė legaliai

Prieš ketverius metus Savanorių prospekte esančią Žemaičių požeminę pėsčiųjų perėją legalaus gatvės meno kūrėjai „Gyva grafika“ išmargino įspūdingu koliažu. Šią iniciatyvą parėmė netoliese minėtos perėjos biurų kompleksą turinti bendrovė „Mikrovisatos valda“.

Pasak šio meno projekto autorių, miesto koliažas padarytas iš nuotraukų su kauniečiais ir jų kasdieniniais siužetais gatvėje. Miesto valdžia palaimino šį projektą ir džiaugėsi, kad verslininkai ir menininkai kuria bendrus projektus.

Tačiau šiandien Žemaičių požeminė perėja yra nuvalyta. Čia paliktos plikos, baltos sienos.

„Aišku, gatvės menas neatsiejamas nuo laikinumo. Nėra taip, kad verkiam, jog nuvalė, bet iš kitos pusės – nesmagus reikalas“, – situaciją komentavo vienas iš projekto autorių, menininkas Tadas Šimkus. Jo nuomone, šį darbą dar buvo galima atnaujinti ir pataisyti: „Tuoj ten atsiras nauju tagų, keiksmažodžių ir vėl bus kaip seniau – šiukšlynėlis.“

Ši perėja patiko kauniečiams, todėl komentaruose jie neslėpė apmaudo „Kauno savivaldybe šiek tiek (ne pirmą kartą) užsimiršo“, – nuotrauką, kur užfiksuota uždažyta požeminė perėja, kandžiai komentavo kaunietis Gediminas.

Atsiprašo už klaidą

Kauno savivaldybės atstovai atsiprašo menininkų ir vadina šį įvykį apmaudžia klaida. Anot jų, rangovas, kuris gavo užduotį nuvalyti perėjos išorėje buvusius chuliganų paliktus užrašus, švelniai tariant, persistengė.

„Su rangovu jau sutarėme, kad jie savo lėšomis finansuos naujo gatvės meno kūrinio atsiradimą šioje vietoje. Pasiūlymą jau pateikėme menininkams, kurių darbas iki šiol puošė šią požeminę perėją“, – žiniasklaidai sakė Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis. T. Šimkus su kolegomis dar svarsto apie šią galimybę.

Tai jau ne pirmas kartas

Tai jau ne pirmas atvejis, kai uždažomi piešiniai, kuriems gaunamas leidimas. Taip prieš metus netyčia buvo uždažytas ir kito Kauno gatvės menininko Morfai darbas pavadintas „Krantinės juosta“.

„Likau apšvarintas“, – savo facebook puslapyje tada rašė Morfai slapyvardžiu žinomas menininkas.

„Atsiprašome už šią apmaudžią klaidą. Tai nebuvo mūsų sąmoningas sprendimas. Tai buvo apmaudus nesusipratimas pasamdytam rangovui tvarkant požeminę perėją. Visokeriopai remiame ir palaikome gatvės meną, kuris prisideda prie mūsų visų miesto gražėjimo. Nedelsiant imsimės veiksmų, kurie padės ateityje išvengti tokių nesmagių nesusipratimų. Apie veiksmus informuosime“, – situaciją tada komentavo Kauno savivaldybė.

Deja, situacija nesikeičia. Vieni kuria, kiti nuvalo. Vėliau paaiškėja, kad nuvalyti nereikėjo. Ar menininkai sugrįš į tas vietas, kur dirbo ir pieš iš naujo? Pamatysime ateityje.