Kalba gyventojai

Laisvės alėjoje jau trečią kartą karaliaus draugystė ir kaimynystė

Menininkas Vytenis Jakas kviečia visus į „Kiemų šventę“, kuri vyks gegužės 24 d.
Menininkas Vytenis Jakas kviečia visus į tradicija tapusią „Kiemų šventę“.

 

Kiekvienas turime kaimynų. Gal ir nežinome visų jų vardų, bet kasdien su jais prasilenkiame laiptinėje, kieme, pasisveikiname, pasikalbame. Būtent tokį bendruomeniškumą, norą bendrauti su šalia gyvenančiu žmogumi ir skatina menininko, „Kiemo galerijos“ įkūrėjo Vytenio Jako inicijuota „Kiemų šventė“. Gegužės 23 dieną visi kviečiami susėsti prie bendro stalo Laisvės alėjoje. Šventė vyks jau trečius metus iš eilės.

Apie tai, kaip kilo šio renginio idėja ir kodėl svarbu puoselėti draugiškus santykius su kaimynais, kalbamės su pačiu šventės idėjos autoriumi Vyteniu Jaku.

„Kiemų šventė“ organizuojama jau trečius metus. Kaip Jums kilo mintis taip švęsti Kaimynų dieną?

Man teko keletą metų gyventi užsienyje. Mačiau pavyzdžių, kaip Prancūzijoje ir Belgijoje yra švenčiamos Kaimynų dienos. Stebėjau pro langą, kas ten vyksta. Įsivaizduokit, užtvėrė jie pagrindinę gatvę, kur paprastai būna daug mašinų. Pasirodo, tai įmanoma! Žmonės pasidarė ilgą, gražų stalą, sunešė vaišių ir tiesiog linksminosi. Gražu žiūrėt!

Kai grįžau į Lietuvą, pagalvojau, kodėl mes taip nedarome? Juk tai yra taip paprasta. Tai šventė, kurią pasidarome patys. Mane ši idėja labai sužavėjo, keletą metų apie tai galvojau. Taip pradėjome rengti šventes mūsų kieme. Tada pagalvojau, jei įmanoma suorganizuoti šventę viename kieme, tai kodėl negalėtų prisijungti daugiau kiemų? Turėjau viziją, kaip tai galėtų atrodyti.

Ar tikėjotės tokio didelio kauniečių palaikymo ir susidomėjimo?

Pripažinsiu, tikėjausi. Mano lūkesčiai išsipildė su kaupu. Kai vyko pirmoji „Kiemų šventė“ jaučiausi pats laimingiausias žmogus pasaulyje. Vizija, kuri man netgi prisisapnavo, tapo kūnu. Tai buvo stebuklas!

Kas gali dalyvauti šioje šventėje?

Šioje šventėje gali dalyvauti visi. Nėra jokių apribojimų. Svarbiausia, kad žmonės jaustųsi esą kaimynai. Todėl čia laukiami tie, kurie jaučia savyje kaimyniškumo ir bendruomeniškumo dvasią. Nesvarbu, ar esi kaunietis, ar atvykai iš kito miesto. Mes visi vieni kitiems esame kaimynai.

Šios šventės filosofija  – tai bandymas atkreipti dėmesį į kaimynystės vertę ir svarbą. Patiriant vieningo buvimo kartu jausmą, susipažinimo džiaugsmą, sėdint prie vaišėmis nukrauto stalo. Juk kaimynas – itin arti esantis žmogus, su kuriuo mus sieja ne tik bendra erdvė – laiptinė, kiemas, mikrorajonas, bet ir buvimas laike – problemos, idėjos, požiūriai.

Ar tikite, kad „Kiemų šventė“ gali tapti tradicine lietuvių švente?

Taip. Ji galėtų vykti ne tik Kaune, bet ir Vilniuje, Šiauliuose ar kitur. Tikiu, kad ši šventė peraugs į kažką didesnio ir taps visos Lietuvos švente. Kai taip įvyks, išsipildys dar viena mano svajonė.

Kaip įsivaizduojate tobulus kaimynų santykius?

Kai ateina pas tave kaimynė ir sako: „Paskolink pultelį, negaliu draugų į kiemą pasikviest“. Ir tu paskolini savo pultelį visiškai ta kaimyne pasitikėdamas. Tai paprasčiausi buitiniai dalykai, per kuriuos atsiveria žmogiškumas. Žmonės tarpusavy bendrauja visada: laiptinėje, kieme, gatvėje. Tada kaimynas kaimynui tampa draugu. O kas būna, kai vienoje vietoje susirenka daug draugų? Tada vyksta geri dalykai.

Ačiū už pokalbį! Iki susitikimo gegužės 23 dieną „Kiemų šventėje“!