Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Modernizuota šildymo sistema: šilčiau, taupiau, išmaniau

Modernizavus šildymo sistemą, reguliuoti šildymą galima pagal asmeninius poreikius.
Modernizavus šildymo sistemą, reguliuoti šildymą galima pagal asmeninius poreikius.

Yra daugybė būdų ir pasiūlymų siekiantiems taupyti šilumą daugiabutyje. Vienas jų – modernizuoti šildymo sistemos vamzdyną bei prietaisus ir sudaryti galimybę kiekvienam butui reguliuotis šildymą pagal savo poreikius.

Klaidingas požiūris į šilumos taupymą

Daugiabučių gyventojai dažnai klysta manydami, kad norint sutaupyti (tiek šilumos energijos, tiek pinigų) užtenka pasikeisti radiatorius.

„Turime suprasti, kad būtina keisti ne tik patį radiatorių, bet kartu ir vamzdyną. Be to, svarbu nepamiršti ir radiatoriaus šildymo intensyvumo reguliavimo prietaisų“, – teigia įmonės „City Service Engineering“ Energinio efektyvumo paslaugų vystymo grupės vadovas Šarūnas Šetikas.

Šilumos punktai yra tik šildymo sistemos dalis

Anot Š. Šetiko, 90 proc. Lietuvos šilumos punktų daugiabučiuose jau yra automatizuoti. Tačiau šilumos punktai yra tik visos šildymo sistemos dalis, todėl vien juos automatizuoti neužtenka: „Šilumos punktų automatizavimas gyventojams vidutiniškai sumažina išlaidas šildymui 10 proc.,  kai kuriais atvejais ir daugiau. Norint pasiekti didžiausią efektą, reikia modernizuoti visą šildymo sistemą, kuri kompleksiškai gali sumažinti išlaidas šildymui net iki 30 proc.“.

Kiekvienas butas daugiabutyje yra unikalus savo išsidėstymu name. Skirtingi ir gyventojų poreikiai, kurie dažnai priklauso ir nuo namuose praleidžiamo laiko. Tad jeigu visi butai šildomi vienodu intensyvumu, visi šie veiksniai tampa priežastimi, dėl kurios vieniems bute yra per šalta, kitiems – per karšta. Modernizavus šildymo sistemą, reguliuoti šildymą galima pagal asmeninius poreikius. Šildymo valdymo prietaisai neleidžia vienų patalpų per daug prišildyti, o kitoms – šalti.

Ekspertas primena nepamiršti ir šildymo reguliavimo įrangos priežiūros: būna, kad prietaisai genda, reguliavimo parametrai nusimuša. Tad būtina stebėti ir tikrinti, ar įranga tinkamai veikia, ir laiku ją pasikeisti.

Išmanus namų šildymo valdymas

Technologijos sparčiai tobulėja ir keičiasi, todėl ir šildymo sistemos valdymas tampa vis išmanesniu ir patogesniu. Pavyzdžiui, išmaniosios namų šildymo valdymo sistemos geba identifikuoti ar gyventojas yra namuose ir pagal tai  reguliuoti šildymą. Tarkime, kad kiekvieną darbo dieną išeinate iš namų 7 ryto – tuo metu buto temperatūra automatiškai sumažinama ir vėl atstatoma Jums grįžus namo. Tai labai padeda taupyti šilumą, o gyventojui pačiam nieko nereikia daryti. Jeigu šildymo sistema ir prietaisai daugiabutyje jau yra modernizuoti, šią valdymo įrangą kiekvienas gali savarankiškai įsidiegti savo bute.