Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Nusivylę valstybine renovacija gyventojai dairosi alternatyvų

renovacija-etapais
Etapinė renovacija – alternatyva valstybiniam renovacijos modeliui

Aplinkos ministerija pripažino, kad valstybė nebeturi pinigų visiems numatytiems daugiabučių namų renovacijos projektams įgyvendinti. Tačiau kuniečiams, norintiems gyventi šilčiau ir taupiau, pagalbos ranką tiesia daugiabučių valdytojai, siūlantys alternatyvą valstybiniam renovacijos modeliui.

Kitais metais finansinę paramą iš valstybės gaus vos 19 daugiabučių namų Kaune, o likusieji 150 bus priversti laukti geresnių laikų. Tiesa, nenorintieji šalti ir mokėti didelių sąskaitų už šildymą jau dabar gali kreiptis į namo administratorių ir kartu su juo parengti ilgalaikį darbų planą bei kartu pradėti vykdyti vadinamą etapinę renovaciją.

„Etapinė renovacija – tai alternatyva šlubuojančiai valstybinei renovacijai. Butų savininkai su administratoriaus pagalba gali patys pažingsniui ir kompleksiškai susitvarkyti namą etapiškai per keletą metų“, – sako bendrovės „Kauno centro būstas“ direktorė Jurgita Jurevičiūtė-Balčiūnaitienė.

Anot jo, norint atlikti etapinę renovaciją nereikia įsipareigoti bankams ir dvidešimčiai metų imti paskolą. Namas tvarkomas palaipsniui, o ne renovuojamas visas iš karto, kaip tai daroma valstybinės renovacijos metu. Etapinės renovacijos atveju pirmiausia atliekami svarbiausi, konkrečiam namui reikalingi darbai, kurie labiausiai taupo energiją, vadinasi – ir gyventojų pinigus. Taigi užuot pagražinus fasadą, pirmiausia etapais tvarkomas stogas, šiltinamos sienos, rekonstruojama vidaus šildymo sistema, tvarkomi kiauri langai ir t.t.

„Kiekvienas daugiabutis namas, nors ir panašus išore, yra gana skirtingas. Viename name pirmiausia būtina tvarkyti seną stogą, kitame – sienas, trečiame – modernizuoti šildymo sistemą. Todėl vykdant atnaujinimo darbus etapais gyventojai, padedami namo valdytojo, turi apsispręsti, kas yra svarbiausia. Juk neracionalu iš pradžių suteikti namui estetininį vaizdą, o tik paskui rūpintis techniniu ir ekonominiu pastato stoviu. Tai prieštarauja ekonominei logikai“, – dėstė J. Jurevičiūtė-Balčiūnaitienė.

Bendrovės Renovacijos projektų vadovas Julius Paulauskas pasakojo, kad norint etapais pradėti tvarkyti namą, pirmiausia būtina kreiptis į namo valdytoją, kurio specialistai įvertins namo techninę būklę, sudėlios modernizavimo etapus, paskaičiuos darbų kainą ir tik tada, gavę gyventojų pritarimą, imsis darbų. Jo teigimu, etapinės renovacijos metu tik gyventojai patys sprendžia, kokius darbus reikia atlikti pirmiausia.

„Etapinės renovacijos vienas iš privalumų – aiški būtiniausių darbų pakopa ir atsiskaitymo už darbo lanktumas. Gyventojai moka tik už konkrečius atliktus etapus, o išsimokėjimo terminą, kuris gali būti 1, 2, 3 ar 5 metai, patys nustato visuotinio susirinkimo metu. Tai priklauso nuo konkretaus namo gyventojų finansinių galimybių. Taigi jei racionaliai sudėlioti etapus, atnaujinti energetiškai neefektyvų daugiabutį sėkmingai galima ir be valstybės įsikišimo, ir per pakankamai neilgą laiką“, – aiškino J.Paulauskas.

Renovacijos projektų vadovas sako, jog kiekvienas įgyvendintas etapas ženkliai taupo energijos resursus. Skaičiuojama, kad įgyvendinus namo renovaciją etapais galima sutaupyti iki 70 proc. šilumos, atitinkamai galima tikėtis ir mažesnių sąskaitų už šildymą. O gyventojams nusprendus name įrengti alternatyvius energijos šaltinius – šilumos siurblius ar saulės kolektorius – galima sutaupyti net iki 90 proc. energijos.

Norint pradėti įgyvendinti etapinę renovaciją pirmiausia reikia kreiptis į namo valdytoją, kuris padės suorganizuoti butų patalpų savininkų susirinkimą arba balsavimą raštu. Daugiau informacijos taip pat galima gauti paskambinus į Klientų aptarnavimo centrą telefonu 8 700 55 966.