Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Pasirūpinkite savo ir kaimynų saugumu – nedarykite šių klaidų

Neatsargus elgesys su ugnimi ir netvarkinga elektros instaliacija name – dažniausios gaisrų priežastys.

Kaune per šiuos metus registruoti 668 gaisrai, juose žuvo 9 žmonės, gaisrininkams pavyko išgelbėti 38 gyventojus. Ši liūdna statistika verčia susimąstyti, kokias klaidas dažniausiai darome ir kaip išvengti netikėtai užsiplieskusio gaisro.

Neapdairus elgesys, nulemiantis gaisrą

Anot Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyresniojo inspektoriaus Aurelijaus Lukausko, pagrindinės gaisrų daugiabučiuose priežastys išlieka tos pačios:

  • Neatsargus elgesys su ugnimi (pavyzdžiui, neatsargus rūkymas);
  • Netvarkinga elektros instaliacija;
  • Neatsargus kūrenimas, šildymo prietaisai ir krosnys.

Sena elektros instaliacija – grėsmė visam namui

Daugiabučiuose gyvenantiems žmonėms vertėtų atkreipti dėmesį į namo elektros instaliaciją ir laiku ją pasikeisti. Dėl senų elektros skydelių, kurie nėra pritaikyti naujiems buitiniams prietaisams, gali sugesti namuose naudojama technika. „Kai sujungia kelis galingus elektros prietaisus į vieną, tada jie perkaista“, – problemą akcentuoja A. Lukauskas.

Neatnaujinti elektros skydeliai neriboja vartojamos galios, o tai gali sukelti gaisrą.  Be to, iš pagrindų atnaujinus viso namo elektros įrangą, galima sumažinti bendros elektros energijos suvartojimą.

Užversti rūsiai – vienas žingsnis nuo nelaimės

Įžengus į bet kurią daugiabučio rūsio bendrą patalpą pasitinka kalnai daiktų: senos durys, dviračiai, spintelės, o kartais ir talpos su neaiškiu turiniu.

Gaisro atveju, užversti rūsiai tampa didžiule problema, nes tada žmogus negali atrasti išėjimo. A. Lukauskas pabrėžia, kad evakuaciniai keliai būtinai turi būti laisvi.

Primename gyventojams, kad patekimas į rūsio patalpas negali būti užkrautas daiktais. Griežtai draudžiama laikyti suslėgtų dujų balionus, degias, sprogstamąsias medžiagas. Taip pat draudžiama laikyti medžiagas kurios sąveikaudamos su vandeniu ar deguonimi gali užsidegti ar degimo metu išskirti nuodingus garus.

Neatsargaus kūrenimo padariniai

Krosnimis šildomuose namuose gaisrai kyla, kai jos yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, taip pat, kai prakurams naudojami degalai bei kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai.

Per kiekvieną šildymo sezoną padažnėja gyventojų skambučiai dėl dūmtraukiuose užsidegusių suodžių. A. Lukauskas pabrėžė, kad šiuo metu tai itin opi problema: „Vieni gyventojai būna neišsivalę dūmtraukių, kiti blogai įsirengia dūmų šalinimo įrenginius. Paskui virtuvėje jaučia smalkių kvapą.“

Artėjant žiemai patariame patikrinti, ar nėra įtrūkimų kaminų ar židinių sienelėse, prie krosnies įrengti nedegų pagrindą, kad iš krosnies iškritusios žarijos neuždegtų grindų.

„Dainavos būsto“ pastatų administravimo vadybininkas Julius Jankauskas pastebi, kad gyventojai dažniausiai kreipiasi dėl elektros skydelių keitimo ir primena, kad tai svarbu visiems senuose daugiabučiuose gyvenantiems žmonėms. Šiuo klausimu galite kreiptis į savo namo vadybininką arba skambinkite bendruoju klientų aptarnavimo centro telefonu 8 700 55 966.