Šiandien rajone

Pastatas, kuriame filmuotas garsus serialas, gražinasi

Taip šiandien atrodo atnaujintas Vytauto pr. 58 esančio pastato fasadas iš gatvės pusės. Kieme dar verda darbai.

Projekto „Kauno 2022“ ambasadoriai Petras Gaidamavičius ir Karolis Banys ir toliau puoselėja Kauno architektūrinį paveldą. Atidesni kauniečiai jau pastebėjo, kad Vytauto pr. 58 pastato fasadas iš gatvės pusės jau sutvarkytas. Po čia vykusio žymaus serialo filmavimo šiam namui teko išskirtinis dėmesys.

Pastatą išgarsino serialas

„Gatvės fasadas atnaujintas, o kiemo fasado tvarkybos darbai jau įpusėjo!“, – su džiaugsmu socialiniuose tinkluose pranešė P. Gaidamavičius ir K. Banys.

Šis pastatas jau spėjo išgarsėti kaip vieta, kurioje buvo filmuojamas HBO serialas „Černobilis“. Šiame name esančiame bute buvo pagrindinio serialo veikėjo Valerijaus Legasovo namai. Čia filmuota serialo pradžia ir pabaiga.

„Įvairiais komunikacijos kanalais dalinamės gerąja restauravimo praktika, skatiname kitas namų bendruomenes ir paveldo objektų savininkus saugoti bei puoselėti originalų bei unikalų Pirmosios Lietuvos Respublikos architektūrinį palikimą“, – sako autentiškus Kauno būstus išsaugoti siekiantys P. Gaidamavičius ir K. Banys.

Vytauto pr. 58 buto interjeras. Čia buvo filmuojamas HBO serialas „Černobilis“.

Pateikė priežastis, kodėl verta išsaugoti

Vytauto prospekte esantis daugiabutis savo puošnumu ne tik išsiskiria iš kitų Kauno Modernizmo pastatų, bet ir visos Lietuvos architektūros tradicijos.

Namas turi dvi visiškai skirtingas puses: išorinę, iš Vytauto prospekto pusės, ir vidinio kiemo. „Iš Vytauto prospekto pusės fasadas toks eklektiškas, su Art Nouveau motyvais, o štai iš kiemo pusės – labai nuosaikus, puikiai atspindintis kaunietišką architektūrą, kuri labai panaši į Miami Beach Art Deco stilių. Tai pietietiškiems kraštams būdingi architektūros bruožai. Architektūrologo Vaido Petrulio nuomone, nedekoratyvus kiemo fasadas yra net vertingesnis, nes aiškiai atspindi Kauno Modernizmo laikotarpį“, – pasakoja K. Banys.

1928 metais šį namą suprojektavo Kauno žydas architektas Jokūbas Peras, kurį pasamdė to meto verslininkai Mozė Posvianskis ir Hiršas Klisas – audinių fabriko AB „Liteksas“ savininkai. Jie gyveno 2 aukšto butuose.

Paklausti, kas labiausiai motyvavo įsigyti butą šiame name, Petras Gaidamavičius ir Karolis Banys teigė norėję užkirsti kelią tiems, kas planavo jį suskaldyti.

„Nekilnojamojo turto brokeris minėjo, kad šitą butą žada skaldyti į kelis butus. Tiesiog suveikė instinktas apsaugoti tokį autentiško išplanavimo butą, nes tokių būstų Kaune yra labai mažai“, – teigė P. Gaidamavičius. „Iš to buto galima padaryti 2 didelius ar 3 ekonomiškus butus, tačiau taip netektume visos to meto autentikos. Tarpukaris kauniečiams yra identiteto dalis, tik gal ne visi dar tai supranta“, – pridūrė K. Banys.