Kalba gyventojai

Plantariumą atidariusi Aistė Virketė: „Yra kambarinių augalų, kurie turi ir priešvėžinių savybių“

Aistė Virketė įkūrė pirmąjį Lietuvoje plantariumą, augalų prieglaudą. Nuotr. iš asmeninio archyvo.

Ar kada nors susimąstėte, kam mums reikalingi kambariniai augalai ir kaip mus veikia augmenija? Pirmąjį Lietuvoje plantariumą, augalų prieglaudą, įkūrusi kaunietė Aistė Virketė sako, kad paprastai 90 proc. savo dienos praleidžiame patalpoje ir 6 proc. automobilyje: „Mūsų sveikatai tai nėra naudinga, tad miestui yra būtina aktualizuoti žaliąsias zonas tiek po stogu, tiek atvirame lauke.“ Aistė sutiko „Kalba Kaunas“ papasakoti apie plantariumą ir savo ateities planus.

Kaip gimė idėja įkurti Kaune specialią vietą augalams?

Ši vieta, kurioje atsivėre plantariumas, jau yra trečioji. Prieš tai už Karmėlavos išsinuomoto namo pirmąjame aukšte įrengėme augalų prieglaudą. Mintis pasiteisino, kadangi nebereikalingais tampančių augalų tikrai yra daug. Visus juos labai norėjau įveiklinti – apie juos pasakoti gyvai, supažindinti su jų istorijomis, panaudoti augalų terapijos metu.

Tad nutariau ieškoti didesnės erdvės, nes mano turėtų 38 kv.m. nepakako. Visai atsitiktinai sužinojau, jog įmonių grupė „Nuova“ ieško veiklių verslininkų, kuriems būtų įdomu dirbti prekybos miestelyje „Žaliojoje galerijoje“. Ką tai reiškia? Kad ieškomi socialūs, aktyvūs ekologinių produktų kūrėjai ir pardavėjai, edukacinių veiklų iniciatoriai. Tad, viena iš jų tapau aš.

Papasakokite, kaip žingsnis po žingsnio įgyvendinote šį projektą.

Pirmiausia, man buvo aktualu turėti žalią, augalais išpuoštą fotostudiją. Iš pradžių augalus pirkau, tačiau supratau, kad didelių ir krentančių augalų tiek nenupirksiu, kiek man reikia. Eidama pro namus Laisvės alėjoje atkreipdavau dėmesį į augalus laiptinių languose, mąstydavau, ar kas nors juos prižiūri. Tada kilo mintis, kad galbūt yra atiduodamų augalų. Situacija buvo tokia, kad ne tik atiduodamų, bet net ir užmirštų, išmestų augalų buvo tikrai nemažai.

Tad, pradėjusi veiklą Žemuosiuose Šančiuose, vėliau persikėlusi į Išorus, vėl grįžau į Kauną. Tik organizacijos „Gyvybės langelis“ veikla jau išsiplėtė nuo augalų gelbėjimo iki sveikatingumo ir edukacijų užsiėmimų.

Per visa šį laiką neatmečiau nei vieno pasiūlymo, nei vienos idėjos iš aplinkinių, stengiausi palaikyti ryšius su įvairiomis institucijomis, įstojau į Lietuvos socialinio verslo asociaciją. Taip pat investavau savo laiką ir finansus tiek į dabartinį plantariumą, tiek į save ir savo žinias.

„Per šį mėnesį apsilankė apie pusę tūkstančio žmonių“, – teigia plantariumo įkūrėja Aistė. Nuotr. iš asmeninio archyvo.

Kodėl Kaunui reikalinga tokia vieta?

Manau, kad ne tik Kaunui, bet ir kitiems miestams ar šalims reikalinga ne tik tokia vieta, bet ir minties apie tvarų ir sveiką gyvenimo būdą sklaida. Nuo 2000 m. paskelbta, jog esame jau miesto gyventojų era, kuriai būdinga 90 proc. savo dienos laiko praleisti patalpoje, ir 6 proc. automobilyje. Tai, kas lieka, tėra dalelė galimybės, kad leisime laiką lauke. Mūsų sveikatai tai nėra naudinga, tad miestui yra būtina aktualizuoti žaliąsias zonas tiek po stogu, tiek atvirame lauke.

Kadangi jau du metus aktyviai veikiu miško terapijos srityje, ėmiau domėtis ekoterapija. Yra kambarinių augalų, kurie ne tik stiprina imunitetą, bet ir turi priešvėžinių savybių. Taigi, organizuoju miško terapiją per 5 pojūčius plantariume, kur galima tarp augalų simuliuoti pojūtį, tartum panirtum į žalią miško vonią. Yra atvejų, kai jauni žmonės pirmą kartą savo basomis pėdomis liečia čia paruoštą terapijai miško smėlį.

Tai nereiškia, kad pratinu vien prie miško, artinu prie gamtos, bet ir stengiuosi padėti perdegimo, persitempimo, irzlumo, maudimo, akių ir kaklo skausmo kankinamiems žmonėms, kuriems šie simptomai atsiranda nuo nuolatinio sėdėjimo, kompulsyvaus žiūrėjimo į išmaniuosius įrenginius, stebint socialinių tinklų pranešimus, dirbant varginantį protinį darbą.

Galbūt planuojate plėstis į kitus miestus?

Taip, planuoju. Šiuo metu labia daug veiklos yra Kaune. Nors, iš tiesų, ne tik čia. Mane skaityti pranešimų apie socialinį verslą, miško terapiją, plantariumą kviečiasi ir kiti miestai. Tad, natūralu, kad poreikis auga.

Taip pat į Kauną aplankyti priglaustų augalų, apsilankyti, pabendrauti atvyksta daug žmonių iš kitų miestų. Būna atvyksta kolegų medikų grupelė ar kito miesto verslininkai, mokytojai. Būna, atvyksta šeimomis. Už tam tikrą mokestį pravedu ekskursiją arba konsultuoju augalų auginimo klausimais.

Ar galite apibendrinti, kaip sekasi po plantariumo atidarymo? Kiek augalų jau surinkta?

Nuo atidarymo praėjo mėnuo. Per šį mėnesį apsilankė apie pusę tūkstančio žmonių, o augalų atvežta apie 50 vienetų. Kadangi stengiuosi būti „Žaliojoje galerijoje“ kiekvieną dieną, tai per visą dieną sunku suspėti ir elementarius darbus nudirbti, kaip kad persodinti vieną kitą augalą. Juk žmonės atvyksta čia ir dabar, nors aš visada akcentuoju, geriau apsidrausti prieš vykstant – juk dirbu viena, neturiu darbuotojų, tad man išvykus nebus galimybės patekti į plantariumą.

Jau ieškau ir kalbinu tuos, kuriems įdomūs augalai, jungtis, turint laiko ir noro atvykti savanoriauti į plantariumą. Esu už mainus, barterius, apsikeitimus informacija, nes tai yra variklis. Būdami uždari – nelaimėsime nieko.

Ką dar plantariume galima nuveikti?

Plantariumo erdvės labai patrauklios fotografams, o kartais padarau vieną kitą fotosesiją ir aš pati. Kadangi kurdami erdvę apie tai jau galvojome nuo pat pradžių, tad galima studijos vaizdą keisti kaip norisi.

Nuo kovo mėnesio čia vyks joga, kurios metu bus daug dėmesio telkiama į buvimą čia ir dabar, stebjimą savęs ir sąlyčio su augalais, gamta.

Čia vyks ir jogos užsiėmimai. Nuotr. iš asmeninio archyvo.

Baiginėjame įrengti kavinukę, kur pasiūlysiu ir savo kurtos kavos receptą.

Šia erdve patogu naudotis tiems, kurie čia nuomojasi vietą mokymams, seminarams, o pertraukų metu pravedu jau minėtą miško terapiją per penkis pojūčius. Tiesa, jau yra užsisakiusių erdvę gimtadieniams ir jaukiems mergvakariams.

Na, o kiti plantariumo veiklos pasiūlymai dar tik ateina – belieka sekti naujienas ir sulaukti.