Naudinga žinoti

Populiariausios studijų programos vienuose didžiausių šalies universitetų

Kiekvienais metais šalies universitetai sulaukia daugybės studentų, siekiančių aukštojo mokslo. Vieni nusprendžia studijuoti gavę brandos egzaminų rezultatus, kiti pasirenka padaryti pertrauką ir studijuoti praėjus kuriam laikui. „Vytauto Didžiojo universitetas“, „Vilniaus universiteto“ Kauno fakultetas ir „Kauno technologijos universitetas“ pasakoja, kokios studijų programos populiariausios šiemet ir ką daryti nežinantiems, ką pasirinkti.

Populiariausios šių metų studijų programos

„Kauno technologijos universiteto“ (KTU) atstovas pasakoja, kad pirmauja informatikos ir inžinerijos mokslai: „Išskirtinio susidomėjimo sulaukė šios KTU studijų programos: Programų sistemos (192 priimtieji), Elektronikos inžinerija (74), Statybos inžinerija (74), Informatikos inžinerija (65), Komunikacija ir informacijos valdymo technologijos (56), Mechanikos inžinerija (54), Informatika (49), Multimedijos technologijos (43).

Tarp populiariausių fakultetų šiais metais yra Informatikos (405), Elektros ir elektronikos (182), Ekonomikos ir verslo (141), Mechanikos inžinerijos ir dizaino (136)“.

„Vytauto Didžiojo universiteto“ (VDU) Studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė teigia, jog tendencijos, renkantis studijų programas, nesikeičia ir šiais metais: „Kaip ir pernai, daugiausia studentų renkasi Mokomojo dalyko, Psichologijos, Viešosios komunikacijos, Kūrybinių industrijų, Pradinio ugdymo pedagogikos ir ankstyvojo užsienio kalbos mokymo studijų programas“.

„Vilniaus universiteto“ (VU) Kauno fakulteto atstovė pristato šiais metais populiarumo viršūnėje esančias studijų programas: „Vilniaus universiteto Kauno fakultete šiais metais tarp populiariausių yra bakalauro studijų programa Audiovizualinis vertimas. Didelio susidomėjimo tiek tarp lietuvių moksleivių, tiek tarp užsienio šalių sulaukė dviem kalbomis (lietuvių ir anglų) vykdoma bakalauro studijų programa Informacijos sistemų ir kibernetinės saugos.

Tarp magistro studijų programų mūsų fakultete šiais metais populiariausios Finansų technologijų ir Meno vadybos  studijų programos.

Populiariausios praėjusių metų studijų programos

Nusprendę studijuoti KTU pastaraisiais metais renkasi tos pačios srities studijų programas: „Didžioji dalis pakviestųjų studijuoti renkasi IT bei inžinerines studijas, – sako KTU atstovas.

VDU studijų programų populiarumas nesikeičia: „Populiariausių studijų programų 10-tuke rikiuojasi tos pačios, tik šiemet padidėjo norinčių studijuoti Pradinio ugdymo pedagogikos ir ankstyvojo užsienio kalbos mokymo studijų programoje. Didesnio dėmesio sulaukė Atlikimo meno studijų programa“, – pasakoja dr. S. Pilkienė.

VU Kauno fakultete tendencijos taip pat išlieka panašios: „Programų populiarumo tendencijos išlieka tos pačios. Galima pridurti, kad dėmesio visada sulaukia ir rinkodaros krypties (Marketingas ir pardavimų vadyba) ar  vadybos krypties (Tarptautinio verslo vadyba) programos. Savo stojančių kontingentą išlaiko humanitarinių mokslų, finansų krypties programos“, – sakė VU Kauno fakulteto atstovė.

Ženklus įstojusiųjų skirtumas

KTU atstovas džiaugiasi, jog šie metai universitetui tikrai puikūs: „Pasibaigus bendrojo priėmimo pirmajam etapui, paaiškėjo Lietuvos aukštųjų mokyklų rezultatai – KTU neužleidžia vieno iš pirmaujančių universitetų pozicijos – studijų sutartis pasirašė 1204 studentai. Paaiškėjo, kad po pirmojo etapo iš 1269 pakviestųjų net 94,9 proc. sudarė sutartis – tai geriausias rezultatas tarp didžiųjų Lietuvos universitetų.

Į KTU valstybės finansuojamas (VF) vietas priimta 1114 studentų, o į nefinansuojamas (VNF) – dar 90. Tarp populiariausių KTU išlieka Informatikos fakultetas – čia sutartis pasirašė net 405 pakviestieji“.

„Šie metai rodo, kad inžinerijos bei technologijos mokslai nebebaimina būsimųjų studentų – lyginant su ankstesniais metais auga stojančiųjų, kurie renkasi inžinerijos studijas, skaičius. Tokie rezultatai rodo, kad studentai domisi bei analizuoja darbo rinką, mato ateities karjeros perspektyvas ir renkasi visame pasaulyje aktualias studijas.

Džiaugiamės, kad po pirmojo etapo net 95 proc. pakviestųjų pasirašė studijų sutartis su KTU. Tokia statistika nuteikia pozityviai nuolatinio specialistų trūkumo kontekste. Tikiu, kad prie tokių rezultatų prisidėjo ir intensyvus bendradarbiavimas su verslu“,  sako – KTU Studijų prorektorius Jonas Čeponis.

Dr. S. Pilkienė dalijasi VDU rodikliais: „Per pirmąjį bendrojo priėmimo į bakalauro ir vientisąsias studijas etapą priėmėme 1 090 studentus, tai yra 16 proc. mažiau nei pernai. Tiesa, priėmimas dar nesibaigė, šiuo metu vyksta papildomas priėmimas.

Studentų skaičiaus mažėjimą lėmė valstybės finansuojamų studijų vietų sumažinimas bei studijų kainos padidinimas, ypač socialinių mokslų bei verslo ir viešosios studijų krypčių grupėse. Sprendimai buvo priimti skubotai, nepasirūpinant nei tinkama studijų paskolų sistema, nei atsižvelgiant į jaunų žmonių poreikius. Konkursas į šias studijas buvo vienas iš didžiausių – pirmu prioritetu net 1 414 buvo pateikti prašymai aukščiausiais balais, o vietų buvo tik vos 400. Mokėti studijų kainą, siekiančią beveik 3 000 eurų, akivaizdu, gali nedaugelis“.

VU Kauno fakulteto stojimo tendencijos panašios: „Kauno fakultetas 2020 m. priėmė beveik 280 studentų. Panašus skaičius bus ir šiais metais, priėmimas vis dar tęsiasi. Beje, kaip ir pernai, taip ir šiemet Kauno fakultete sulauksime apie 60 užsienio šalių pirmakursių, pasirinkusių Informacijos sistemų ir kibernetinės saugos arba Tarptautinio verslo vadybos programą. Džiaugiamės, kad abi programos per kelerius metus įsitvirtino rinkoje“, – pasakoja VU Kauno fakulteto atstovė.

Patarimai nežinantiems, ką pasirinkti

„Suprantama, kad sunku jaunam žmogui priimti sprendimą ir dažnu atveju visuomenės, šeimos spaudimas pasirinkti „gerai uždirbamą“ profesiją išgąsdina ir sukelia daug streso ir nerimo. O iš tiesų viskas priklauso nuo kiekvieno asmens asmeninių savybių ir gebėjimų pasinaudoti galimybėmis – tik tokiu būdu pasiekiama tai, ko labiausiai trokštama. Todėl patarčiau rinktis ne konkrečią studijų programą, o universitetą, kuris suteikia galimybę pačiam projektuoti savo kelią ir leidžia jaustis komfortiškai, jei poreikiai studijų eigoje kinta. Turiu omenyje galimybę keisti studijų programą, lygiagrečiai studijuoti gretutines studijas, studijuoti papildomus dalykus, kurie patinka, galimybes išvykti į užsienio universitetus, praktikas, studentiškas veiklas ir kita“, – įžvalgomis dalijasi dr. S. Pilkienė.

O štai VU Kauno fakulteto atstovė pataria rinktis tą sritį, kuri įdomi pačiam stojančiajam: „Ne programos populiarumas ar nepopuliarumas turi būti pasirinkimo ar nepasirinkimo sąlyga.

Pasirinkus įdomią, traukiančią sritį galima tapti, užaugti specialistu, kuris gebės ne tik rasti vietą pagal specialybę, bet bus lankstesnis, pagavesnis prisitaikyti, nes universitetinis išsilavinimas bus parengęs jauną žmogų  nuolatinio pažinimo būsenai“.