Naudinga žinoti

Praeitis ir dabartis: istoriniame name įsikūrusi kavinė

Nors dažnai žvalgomės į naujai pastatytus ar vis dar statomus pastatus, galvodami kas juose įsikurs, tačiau neretai dėmesį patraukia ir dešimtmečius stovintys namai. Kokia jų istorija? Prieš kiek metų jis pastatytas? Štai ir dabar daugybę lankytojų sulaukianti „CaifCafe“ kavinė, kurią rasite Gedimino g. 45, įsikūrusi istoriniame name.

Ankstesniais laikais laikinosios sostinės kvartalas aplink Gedimino ir K. Donelaičio gatves buvo vadinamas dar viena miesto arterija. Būtent šiai vietai geriausi architektai skyrė labai didelį dėmesį.

Pastatą, kuriame yra įsikūrusi kavinė, 1932 metais suprojektavo architektas Arnas Funko. Vokiečių kilmės architektas buvo vienas ryškiausių lietuviškojo modernizmo atstovų. Jis prisidėjo arba suprojektavo tokius namus kaip Taupomųjų kasų rūmai (dab. Kauno savivaldybė), Žaliakalnio vandens stotis, dabartinė Juozo Gruodžio konservatorija bei miesto pažiba tapęs garsusis namas apvaliu langu (K. Donelaičio g. 19).

A.Funko suprojektuotų pastatų struktūra itin aiški, vyrauja griežtos formos, pasižyminčios savitu braižu. Architektas mėgo pabrėžti modernų, bet kartu ir konstruktyvų požiūrį į statinio architektūrą. Jis taip pat pritaikė tuo metu modernias karkasines konstrukcijas, kurioms buvo naudojamos monolitinio gelžbetonio perdangos, metalinės atramos, stiklo ir nikelio deriniai. Vokiečių kilmės architektas taip pat labai didelį dėmesį teikė pačių pastatų interjerams ir ne tik savo, bet ir kitų autorių suprojektuotiems pastatams.

Gedimino g. 45 priešistorė

XX a. pradžioje šiame pastate buvo įsikūrusi kavinė „Studentai“. Vėliau, nuo 1967 ir iki pat 2004 metų čia buvo kultūros ir meno žurnalo „Nemunas“ redakcija.

Šiandien Gedimino g. 45 pastate dažniausiai užsuka „Kauno Technologijos Universiteto“ ir „Vytauto Didžiojo universiteto“ studentai, kuriuos kavinėje esanti atmosfera įkvepia kurti, padeda susikaupti mokantis ar paprasčiausiai jaukiai praleisti laiką su draugais.