Kalba ekspertai

Selemonas Paltanavičius užsimena, kada sulauksime pavasario

Tirpstantis sniegas, ilgėjančios dienos, kvepianti žemė – tai tik keli akivaizdūs artėjančio pavasario ženklai. Jų yra kur kas daugiau.
Tirpstantis sniegas, ilgėjančios dienos, kvepianti žemė – tai tik keli akivaizdūs artėjančio pavasario ženklai. Jų yra kur kas daugiau.

„Apie artėjantį pavasarį praneša pati gamta, tereikia atidžiai skaityti jos ženklus“, – sako gamtininkas, aplinkosaugininkas Selemonas Paltanavičius. Klausiame jo, kaip atpažinti pavasario šauklius. Juk vasarį dažnas pasvajoja apie pavasario šilumą.

Ant kurio šono užmiega barsukas?

Yra metuose tokia diena, kada gamtininkai, stebėdami, kaip užmiega barsukas, gali pasakyti, ar greit sulauksime pavasario. Ta diena yra sausio 25-oji – ji vadinama pusiaužiemiu. „Jei tą dieną būna apsiniaukę, barsukas nemato savo šešėlio, tad grįžęs į savo urvą jis gula ant to paties šono. Tai reiškia, pavasaris greit ateis. Jei tą dieną ryškiai šviečia saulė, barsukas gulsis ant kito šono. Tai reiškia, kad jis dar ilgai miegos žiemos miegu. Šiemet pusiaužiemis nebuvo saulėtas, tad pavasario ilgai laukti neteks“, – gerą žinią pranašauja S. Paltanavičius.

Jau matyti pirmieji pavasario ženklai

Nors, pasak S. Paltanavičiaus, vasaris yra labai nenuspėjamas mėnuo, tačiau akylesni žmones jau gali pastebėti pirmuosius pavasario šauklius. Ir ne tik pamatyti, bet išgirsti ar net užuosti.

Kai sniegas ir ledas ima tirpti ore tvyro ypatingas kvapas, kurį gamtininkai vadina pavasario kvapu. To kvapo kaltininkės yra dirvožemyje gyvenančios ir besidauginančios bakterijos.

Gamtininkas, aplinkosaugininkas Selemonas Paltanavičius
Gamtininkas, aplinkosaugininkas Selemonas Paltanavičius

Pavasarį pranašauja ir pirmoji didžiosios zylės giesme: jei giesmė švari ir skambi – drąsiai laukiame pavasario, o jei ne – žiema trauktis dar neketina. „Kaimuose sakydavo: zylė jau pataiko. Vadinasi, praneša apie artėjantį pavasarį. Žinoma, aiškiausiai paukščiai girdimi kovo mėnesį“, – teigia S. Paltanavičius.

Kitas svarbus pavasario pranašas – ilgėjančios dienos. Kuo diena ilgesnė – tuo greičiau sulauksime šiltų orų.

Mūsų protėviai turėjo neeilinį gebėjimą skaityti gamtos ženklus: orientavosi pagal dangaus kūnus, atidžiai stebėjo gamtos reiškinius. Šiandien belieka tik stebėtis, kaip tiksliai be jokių astronominių prietaisų jie apibrėžę bet kokių procesų laiką ir reikšmę.