Šiandien rajone

Senieji troleibusai virto meno kūriniais ant ratų

Šis dizainas – menininko Timotiejaus Norvilos–Morfai idėja.
Šis troleibuso dizainas – menininko Timotiejaus Norvilos–Morfai idėja.

Kaunas planuoja visiškai atnaujinti troleibusų tinklą, o su senaisiais atsisveikina originaliai – juos paverčiant gatvės meno kūriniais. 

Troleibusų parkas – kūrybinė dirbtuvė

Beveik 25 metus kauniečiams tarnavę senieji troleibusai tapo gatvės meno paroda ant ratų. „Atia senienos, labas naujienos!“ – taip pavadino šį projektą. Kauniečiai pastebi gatves nuspalvinusius troleibusus – juos fotografuoja, o nuotraukomis dalijasi socialiniuose tinkluose.

„Stovėdama stotelėje pamačiau ryškiaspalvį troleibusą, ant kurio nupieštas senovinis geltonas automobilis, tad iškart išsitraukiau telefoną jį nufotografuoti. Tokios iniciatyvos mieste priverčia nusišypsoti“, – sako kaunietė Kristina.

Šiame projekte dalyvauja ir troleibusus margina menininkas Timotiejus Norvila, kauniečiams žinomas Morfai vardu.

Projektas „Atia senienos, labas naujienos!“ tik įsibėgėjo. Žadama išpiešti visus senuosius troleibusus.
Projektas „Atia senienos, labas naujienos!“ tik įsibėgėjo. Žadama išpiešti visus senuosius troleibusus.

„Mano idėja buvo nupiešti geltoną automobiliuką. Norėjosi piešinį taip įkomponuoti, kad ratai sutaptų su vaizduojamu objektu ir taip gautųsi šmaikšti kompozicija. Troleibusų parko darbuotojams jis kol kas labiausiai patinka“, – pasakojo menininkas T. Norvila–Morfai.

Šis projektas – tai ne tik originalus būdas prikelti naujam gyvenimui senuosius troleibusus, kol laukiame naujųjų, bet ir daro miestą įdomesnį, patrauklesnį.

„Mano manymu, tai unikalus projektas, kuris miestą daro dar įdomesnį. Jau anksčiau palaikiau šią idėją, kūriau vizualizacijas. O dabar, jau pasirodžius pirmiesiems kūriniams, galima vertinti, kokį įspūdį jie palieka, ką tai duoda miestui“, – sako projekte dalyvaujantis gatvės menininkas.

Piešti ant troleibuso paviršiaus nelygu piešti ant švaraus, lygaus popieriaus lapo. Tenka piešti ir ant stiklo, ir ant guminio paviršiaus – tai tampa nemenku iššūkiu. Be to, T. Norvila–Morfai dirbdavo ir savaitgaliais tam, kad papuoštas troleibusas kuo greičiau išriedėtų į gatves:

Troleibusų parkas virto meno dirbtuvėmis.
Troleibusų parkas virto meno dirbtuvėmis.

„Kadangi negalima ilgai laikyti troleibuso išimto iš maršruto, nes miestiečiams reikia kažkuo važiuoti, tai tenka dirbti savaitgaliais. Darbo nemažai, piešti reikia greitai.“

Projektas tik įsibėgėjo

Paskaičiuota, kad iš viso Kauno gatvėmis važinėja 92 senieji troleibusai. Savivaldybė planuoja visus juos paversti meno kūriniais. Šiandien atidesni kauniečiai jau pastebėjo 5 parodos „Atia, senienos, labas, naujienos!“ eksponatus.

Jau greitai į gatves išriedės „Kaunas IN“ ir „Kaunas 2022“ komandos troleibusai. O kokia tema visus šiuos meno kūrinius ant ratų jungia?

„Tiek jau nuspalvintų, tiek vis dar spalvinamų troleibusų jungiamoji tema – Kaunas. Senosiose „Škodose“ įmažinami įvairūs miesto akcentai: pradedant gatvės meno kūriniais, architektūra, baigiant mikrorajonais ar iniciatyvomis“, – pasakojo Kauno savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus specialistė, projekto koordinatorė Aušrinė Vaščėgaitė

Kaip vertinate tokią iniciatyvą?