Kalba gyventojai Šiandien rajone

Šilainių gyventojus suvienijo sodininkystė

Kauno Tvirtovės parko VIII forto slėnyje įsikūrė daržai, kuriuos prižiūri šilainiškiai.

Žydintys medžiai, gėlės, čiulbantys paukščiai ir savo užaugintos daržovės – visa tai galima rasti Šilainių mikrorajone. Jau daugelį metų rajono gyventojai prie namų puoselėja gėlynus, kuriais džiaugtis galime visi, bet didžiausi sodai yra VIII forto slėnyje, kur vietos senjorai turi galimybę pabūti gamtoje, mankštintis, ir, kaip sako viena sodininkė, pasiilginti gyvenimą.

Šilainių miesto sodininkystės bendruomenė bendradarbiauja su VšĮ „Kauno Tvirtovės parku“ pritaikant VIII forto teritoriją visuomenės poreikiams, skatinant sveiką gyvenseną, fizinį aktyvumą ir bendruomenės užimtumą. Šiemet visi norintys kviečiami dalyvauti edukacinėse veiklose, kurios skatina žinių apsikeitimą tarp skirtingų kartų, kuriant darnios sodininkystės vietą netoli namų.

Daržininkystė Šilainių gyventojams artima nuo seno. Dar tarpukariu kauniečiai savo darže augindavo bulves, morkas, kopūstus, burokėlius. Susiformavus Šilainių mikrorajonui sodininkystė dar labiau suintensyvėjo, nes didelė dalis gyventojų gyventojų į Šilainius atsikėlė iš mažesnių miestelių, kuriuose sodininkystė buvo neatsiejama gyvenimo dalis.

Šiandien, gyvendami daugiabučiuose kartais jaučiamės nutolę nuo gamtos – ne visi turi savo daržą ar sodą, daržoves perkame parduotuvėse, o ne auginame patys. Tad į Šilainius atsikraustę pirmieji naujakuriai iškart pastebėjo Kauno Tvirtovės VIII Forto teritoriją, esančią netoli Baltijos g. daugiabučių̨. Anksčiau fortas buvo itin apleistas, apaugęs krūmais, tačiau, pradėjus šią vietą tvarkyti, ji ėmė keistis į gerą. Dar 1999 m. visas forto užnugaris buvo pilnas sodininkų auginančių daržoves, vaisius bei uogas savo šeimoms. Taip susiformavo bendruomenė, kuri ne tik susitikdavo sode, bet ir drauge švęsdavo šventes.

Evelina Šimkutė, nuotr. A. Bulota

Anot Šilainių visuomenininkės Evelinos Šimkutės, šiame rajone gyvena daug senjorų, kurie jaučiasi vieniši, neturi ar negali kažkur toliau išeiti, tad šie gėlynai jiems yra atgaiva: „Šilainiai yra kupini gėlių ir žalumos, kuriuos mes kasdien praeiname pro šalį. Stabtelėjus pamatysime, jog prie šių sodelių pluša labai daug senjorų. Būtent jie keičia mūsų aplinką, rūpinasi, jog kasmet sužydėtų snieguolės, tulpės ir bijūnai, o gegužę oras taptų saldus nuo alyvų kvapo.“

Evelina džiaugiasi , kad „Kauno Tvirtovės parkas“ žvelgia į paveldo teritoriją šiuolaikiškai ir kartu su bendruomene vysto miesto sodus, kuriuose šiuo metu vyksta dideli pokyčiai. „Tai yra unikalus dialogo pavyzdys Lietuvoje, išpildantis tiek Faro konvencijos, tiek Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi tikslus“, – priduria E. Šimkutė.

Tiems, kas niekad nėra turėjęs savo daržo, ar kas nori daugiau sužinoti apie sodinukų auginimą ir priežiūrą, yra rengiamos Šilainių bendruomenės sodų dirbtuvės, kuriose kartu galėsite išmokti paruošti lysvę, sužinosite, kokie augalai geriausiai auga kartu ir kaip juos prižiūrėti. Savo žiniomis ir patirtimi dalinsis vietos ekspertai – Šilainių sodininkai.

Daugiau informacijos šioje facebook grupėje.

Šį pavasarį yra rengiamos Šilainių bendruomenės sodų dirbtuvės, kuriose kartu galėsite išmokti paruošti lysvę, sužinosite, kokie augalai geriausiai auga kartu ir kaip juos prižiūrėti.