Naudinga žinoti

Sovietinė Kauno naujamiesčio architektūros simbolika

Nors sovietiniai laikai jau pasibaigė, tačiau iki šių dienų vis dar yra išlikusių ano laikmečio vizualinių elementų. Sovietmečio fragmentai, kurių Kauno mieste apstu, šiomis dienomis kaip niekad traukia tyrinėjančius praeities istoriją. „Kalba Kaunas“ redakcija dalijasi maršrutu, kuris padės iš arčiau susipažinti su sovietine laikinosios sostinės naujamiesčio architektūros simbolika.

Nusprendę pasivaikščioti sovietmetį primenančiomis naujamiesčio gatvėmis, pradėkite nuo Kauno geležinkelio stoties, iškilusios ankstyvojo pokario metu. Šalia jos aplankykite ir kino teatrą „Planeta“ bei buitinių prekių parduotuvę „Buitis“ (dabar čia įsikūręs „Verslo centras 32“).

Toliau sekite link buvusio „Baltijos“ viešbučio, kuriame šiuo metu yra VDU studentų bendrabutis bei auditorijos. Šis pastatas iškilo dar 1967 metais ir tuometiniu laikotarpiu buvo pats moderniausias ir didžiausias tokias funkcijas atliekantis statinys Kauno mieste.

Nepraeikite pro šalį ir atkreipkite dėmesį Vytauto pr. 60 stovintį 70 butų gyvenamąjį namą su parduotuve. 1961 metais pastatytam objektui buvo sukurtas individualus projektas, o tai buvo šiek tiek neįprasta kitų panašių pastatų atžvilgiu. Žvelgiant iš architektūrinės pusės, namas iliustruoja pereinamąjį laikotarpį iš stalinistinio „socrealizmo“ į industrinį sovietmečio modernizmą.

Kauno paveikslų galerija taip pat priklauso sovietmečio architektūrai. Ji, kaip M. K. Čiurlionio paveikslų galerijos filialas, atidaryta 1979 m., laikinajai sostinei priėmus vieno iš žymiausių lietuvių kolekcininkų Mykolo Žilinsko sukauptą ekspoziciją, kurią sudarė 1600 kūrinių. Šiomis dienomis galite pamatyti vis dar išlikusį, autentika dvelkiantį vestibiulio interjerą, kuris papuoštas originaliais baldais, šviestuvais bei medžio apdailos elementais.

Daugiau įdomybių apie sovietinius Kauno naujamiesčio architektūros simbolius ir patį maršrutą surasite čia:

http://marsrutai.autc.lt/lt/marsrutas/5