Šiandien rajone

Tuoktis ar skirtis – ką dažniau renkasi kauniečiai?

Praėjusiais metais visuomenė su didžiausiu susidomėjimu sekė naujienas tai apie žinomiausių žmonių vedybas, tai apie skirtingais keliais pasukusius Lietuvoje gerai atpažįstamus veidus. Visgi, kokios vedybų ir skyrybų tendencijos iš tiesų vyravo Kaune?

Keičiasi tendencijos, bet ne statistika

Praėjusiais, 2019-aisiais metais, Kauno Civilinės metrikacijos skyrius įregistravo net 2276 santuokas ir 1099 ištuokas. Pasirodo, jog šie skaičiai pastaraisiais metais išlieka maždaug panašūs, stiprių pasikeitimų nepastebima, nei skaičiuojant naujai įregistruotas santuokas, nei skyrybas. Štai 2018 laikinojoje sostinėje įregistruotos 2335 santuokos ir 1112 jos nutraukimo atvejai, o 2017 metais – 2529 ir 1139.

Žinoma, jei pažvelgsime į senesnius laikus, didžiausią skyrybų bumą Lietuviai išgyveno 1965 m. antroje pusėje, kai Sovietų Sąjunga liberalizavo skyrybų procesą. Pagal iki 1965 m. galiojusią tvarką, išsiskirti norėjusi pora turėjo kreiptis į žemesnės instancijos, vadinamąjį liaudies teismą, kuris net negalėjo poros išskirti.

Galiausiai 1965 m. Sovietų Sąjungoje liberalizuota visa teisinė skyrybų tvarka. Taip pat šeimos, neturinčios turtinių ginčų bei mažamečių vaikų, galėjo išsiskirti civilinės metrikacijos biuruose. 1966 m. ištuokų skaičius viršijo 5,3 tūkst. ir ėmė sparčiai kilti iki maždaug 1975 m., kai ėmė stabilizuotis.

Visgi, nieko nenustebinsime, jog pažvelgę į besituokiančių porų tendencijas dabar ir prieš gerą dešimtmetį, pastebėsime, jog jauni žmonės, sulaukę vos 20 nėra linkę skubėti ir savo meilę vainikuoti santuoka. Dabar besituokiančių porų amžiaus vidurkis svyruoja nuo 25 iki 30 metų.

Civilinės metrikacijos skyriaus atstovai fiksuoja ir dar vieną išryškėjusią tendenciją. Bėgant metams daugėja po antrą ar trečią kartą besituokiančių porų, dažniausiai tai poros nuo 40 metų amžiaus.

Pastebima, kad nemažai porų skiriasi maždaug po 5-10 metų bendro gyvenimo.

Poras traukia magiški skaičiai

Kaip ir kiekvienais metais, besituokiančių porų skaičius, vadinamomis magiškomis dienomis, stipriai išauga. Visai neseniai, vasario 20 dieną, metrikacijos biurai visoje Lietuvoje fiksavo rekordinias, santuokai pasiruošusių porų, eiles, nusidriekusias prie metrikacijos biurų.

Pasirodo, jog ši diena buvo tokia populiari, jog Kaune paskutinės vietos ištarti „taip“ buvo išgraibstytos dar praėjusių metų pabaigoje. Būsimų jaunavedžių neatbadė net ir šią dieną išaugusios šventės vietų ir paslaugų kainos.

Anot metrikacijos biuro atstovų, šiais metais populiariausios vestuvių datos yra vasario 14 diena, vasario 20,22, taip pat rugpjūčio 8 ir rugsėjo 5 dienos.