Kalba ekspertai Rajono problema

Užversti rūsiai – vienas žingsnis iki nelaimės

Daugiabučių rūsiai neretai tampa sendaikčių kaupykla ir net šiukšlynu.

Įžengus į bet kurį daugiabučio rūsį mus pasitinka kalnas daiktų: dėžės, seni baldai, dviračiai, o kartais ir talpos su neaiškiu turiniu. Nors daliai gyventojų tai atrodo normalu, bet daugiabučių administratoriai ragina tvarkytis. Kodėl ir kokios pasekmės laukia nesusitvarkiusių, klausiame specialistų.

Pasekmės gali būti labai liūdnos

Gyventojai dažnai galvoja, kad namo rūsys yra kiekvieno asmeninė atsakomybė ir vadovaujasi požiūriu:  noriu tvarkau, noriu – ne. Tačiau realybė kiek kitokia – gyventojai privalo reguliariai valyti rūsio patalpas ir neužversti jų savo daiktais.

Šilainiuose būta tokių situacijų, kai namą prižiūrinti įmonė turėjo imtis griežtesnių veiksmų, o gyventojai piktinosi, kad iškraustomas jų turtas.  Tvarką griežtai kontroliuoja Šilainių seniūnijos specialistai, kurie nesusitvarkiusiems gali skirti baudas. Jeigu kyla konfliktinių situacijų dėl rūsio patalpų (ne)valymo, gyventojai turėtų kreiptis į savo namo administratorių.

Anot Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyresniojo inspektoriaus Aurelijaus Lukausko, gaisro atveju evakuaciniai keliai būtinai turi būti laisvi: „Užversti rūsiai tampa didžiule problema, nes tada žmogus negali atrasti išėjimo“.

Gaisrininkai perspėja, kad rūsiuose griežtai draudžiama laikyti suslėgtų dujų balionus, degias, sprogstamąsias medžiagas. Taip pat negalima laikyti medžiagas, kurios sąveikaudamos su vandeniu ar deguonimi gali užsidegti ar degimo metu išskirti nuodingus garus.

Sumaištį sukėlęs radinys

Pernai, vykdant rūsio valymo darbus, įmonės „Mano Būstas“ darbuotojai viename Šilutės daugiabutyje rado įtartiną daiktą, kaip vėliau paaiškėjo, minos muliažą. Manoma, kad tai sovietinių laikų palikimas. Nuo tikro sprogmens minos muliažą galėjo atskirti tik specialistai.

Įmonės praktikoje tokia mina – vienas keisčiausių daugiabučių rūsiuose rastų radinių.

„Šilutėje rastą mina kol kas tikrai galime laikyti išskirtiniu radiniu. Tai puiki pamoka visų daugiabučių gyventojams, kad keistų daiktų kaupimas gali turėti nemalonių pasekmių. Istorija baigėsi laimingai, bet į įvykio vietą buvo kviečiamos tarnybos, pareigūnai gaišo laiką“, – akcentavo visoje Lietuvoje daugiabučius prižiūrinčios įmonės „Mano Būstas“ atstovai.

Primename, kad aptikus į sprogmenį panašų daiktą draudžiama jį tikrinti patiems. Būtina skambinti telefonu 112 ir kviesti specialistus.