Šiandien rajone

Vaikštome po Žaliakalnį: 5 kaunastiškos vietos

Vilos, medinukai, funikulierius, didžiausias parkas – viską rasite čia, Žaliakalnyje!

Ąžuolų prieglobstyje įsikūręs Žaliakalnis – tai ramybe alsuojanti vieta, kur gyveno ir kūrė iškilios Lietuvos asmenybės, kur gera gyventi ar tiesiog nerūpestingai pasivaikščioti. Čia atrasite nemažai kaunastiškų vietų ir objektų – šiame trumpame gide pateikiame penkias iš jų. Pakvieskite patyrinėti šį rajoną savo draugus ir svečius iš kitų miestų!

  1. Žaliakalnio funikulierius

Adresas: Aušros g. 6

Žaliakalnio funikulieriaus vagonėliuose telpa 36 keleiviai. Nuotrauka – Viko Vikutausko.

Tikra rajono įžymybė, skaičiuojanti jau 88 metus! Po beveik metus trukusio remonto ši kaunastiška transporto priemonė vėl veikia ir yra pasiruošusi savo kasdieniam maršrutui. Jei pas jus atvyks draugai iš užsienio ar kito Lietuvos miesto, būtinai nusiveskite juos čia.

Žaliakalnio funikulieriaus vagonėliuose telpa 36 keleiviai. Jis pirmą kartą pajudėjo į kalną dar 1931 metais. Ši istorinė transporto priemonė į kalną iš V. Putvinskio gatvės užkelia per vos daugiau nei pusantros minutės. Apatinėje stotelėje įrengta užuovėja, vėliau – pastatyta iki šiol nepakitusi stoginė.

Tarpukariu funikulierius tapo toks populiarus ir neatsiejamas nuo žaliakalniečių kasdienybės, kad, jei sugesdavo, tai žmonės patys mindavo į kalną jo vėžėmis.

2.      Kristaus Prisikėlimo bazilika

Adresas: Žemaičių g. 31A

Arvydo Čiukšio nuotr.

Iš visų pusių matoma Prisikėlimo bažnyčia yra tikras Žaliakalnio perlas. Tai ne tik Kauno Modernizmo pavyzdys, bet ir paminklas Lietuvos valstybingumui. Mintis pastatyti bažnyčią kaip padėkos Dievui už atgautą laisvę simbolį kilo Lietuvai atgavus nepriklausomybę 1922 metais. Bažnyčią suprojektavo latvių kilmės architektas Karolis Reisonas.

Kol vyko diskusijos dėl šios bazilikos statybų, vos už 400 metrų 1923 m. pastatyta „laikinoji“, tebeveikianti iki šių laikų Mažoji Kristaus prisikėlimo bažnyčia. Įdomu tai, kad ji veikė per visas okupacijas.

Šiandien lankomiausia vieta yra ant Prisikėlimo bažnyčios stogo įrengta terasa. Ir ne veltui! Juk nuo čia atsiveria gražiausia Kauno miesto panorama.

  1. Ąžuolynas

Adresas: Radvilėnų pl. 15A

Šiandien Žaliakalnyje išlikęs 78 hektarų pagrindinis Ąžuolynas – tai vienas didžiausių ir gražiausių Kauno miesto parkų, mėgstama kauniečių pasivaikščiojimo, poilsio ir sporto vieta. Čia taip gera pailsėti nuo miesto šurmulio!

Tai didžiulio Nemuno ir Neries santakoje viduramžiais augusio ąžuolų masyvo likučiai. Tuomet jis jungėsi su Karmėlavos, Rumšiškių, Kaišiadorių giriomis. XIX a. pab. nuo Žaliakalnio ąžuolyno masyvo atskirtas Aukštųjų Šančių ąžuolynas, o tarpukariu nuo Ąžuolyno pagrindinės dalies buvo atskirtas Vytauto parkas. 1871 m. dalyje Ąžuolyno įkurtas pramogoms ir pasivaikščiojimams skirtas parkas, kuris 1919 m. pavadintas Vytauto parku.

Ąžuolyno parkas įtrauktas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.
  1. Žaliakalnio vilos
Vaikštant po Žaliakalnį galima atrasti vieną už kitą gražesnę vilą.

Žaliakalnyje gyveno daug iškilių asmenybių. Priėjus arčiau galima atrasti memorialines lentas, primenančias apie čia gyvenusius žmones.

Štai Salako g. 18 iki mirties gyveno kompozitorius Juozas Gruodis. Pirmame aukšte buvo S. Gruodienės kambarys, svetainė ir virtuvė. Antrame aukšte įrengtas erdvus kompozitoriaus kabinetas. Iš antro aukšto patenkama į balkoną, kur atsiveria vaizdas į Neries upę bei Kauno Senamiestį. Dabar čia įkurtas memorialinis muziejus.

Tulpių gatvelėje stovi 21 numeriu pažymėta medinė vila, priklausiusi pianisto Petro Geniušo seneliams – Juozui ir Stasei Geniušams. Nuo 1947 iki 1961 metų šiame name gyveno Adomas Lastas-Lastauskas – žymus to meto visuomenės veikėjas, poetas modernistas.

Kadangi Lietuvos architektūroje originalų pėdsaką paliko barokas, jo formas bandyta pritaikyti net ir medinei architektūrai. Daugelis vilų turi verandas, kurios buvo skirtos poilsiui. Šie atviri ar įstiklinti architektūros elementai ypač būdingi tarpukariu statytoms viloms.

Deja, iki šių dienų išliko ne visi Žaliakalnį puošę medinukai ir vilos. Vieni tvarkyti siekiant išsaugoti jų autentiškumą, kultūrinį paveldą, kiti renovuojami pritaikant šiuolaikines, su medine architektūra nieko bendro neturinčias statybines medžiagas.

  1. Kauno apskrities viešoji biblioteka

Adresas: Radastų g. 2

Biblioteka primena gynybinį viduramžių pastatą. Ar pritariate?

Apie Kauną yra parašyta daugybė įdomių knygų. Vieną jų – Žaliakalnio almanachą „Fontanas“ – rasite būtent šiame Kauno apskrities viešosios bibliotekos skyriuje.

Ši vieta įdomi ne tik čia saugomų knygų lobynais, bet savo išore. Bibliotekos pastato architektūroje pastebimi ir postmodernizmo ženklai, primenantys gynybinio viduramžių pastato architektūrą.