Naudinga žinoti

Vaistažolių galia: kurios pravers kiekvieno namuose?

Nuo seno vaistažolės naudojamos kaip natūrali priemonė kovojant su ligomis, uždegimais ir kitais negalavimais. Rūšių gamtoje apstu, o ir panaudojimo būdų ne viena galybė. Kokias pagrindines vaistažoles pravartu turėti savo namuose ir kuriais atvejais jas naudoti?

Liepų žiedai

Birželio mėnesio pabaigoje pradėjusiuose žydėti liepžiedžiuose gausu vitamino C, farnezolio, karotino, glikozitų, flavanoidų ir kitų naudingųjų medžiagų. Šios arbatžolės jau nuo senų laikų žinomos kaip lengvinančios peršalimo simptomus. Šiek tiek saldoko skonio bei malonaus aromato liepų žiedų arbata padeda sumažinti temperatūrą, malšina patiriamą skausmą. Esant gerklės perštėjimui, patariama skalauti burną šilta liepų žiedų arbata.

Ramunėlės

Tai vaistažolių rūšis, kuri bene dažniausiai naudojama kiekvieno lietuvio namuose. Ramunėlių arbata – tradicinė stresą ir nerimą malšinanti priemonė. Šios vaistažolės taip pat naudojamos ir esant virškinimo sutrikimams, pilvo pūtimui ar sudirgusiai skrandžio veiklai. Ramunėlių kompresai skatina odos atsinaujinimą, padeda gydyti mažas žaizdeles, odos įbrėžimus bei lengvina nudegimo patiriamus simptomus. Vaistažolių nuoviru skalaujamų plaukų šaknys taps tvirtesnės, galvos oda nepleiskanos, o plaukai įgaus kiek šviesesnį atspalvį.

Mėtos

Kaip ir ramunėlių, taip ir mėtų arbata pasižymi nerimą ir irzlumą mažinančiomis savybėmis. Šias vaistažoles naudokite esant skrandžio skausmams ar pykinimui. Mėtos gerina virškinimo sistemos veiklą ir padeda pagreitinti medžiagų apykaitos darbą, tad puikiai pasitarnaus tiems, kurie nori atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Žinoma, efektyviausią rezultatą padės pasiekti papildomai derinama sportinė veikla. Naudodami eterinį mėtų aliejų atsikratysite turimų spuogų, o įlašinę kelis lašus į veido prausiklį – nuraminsite sudirgusią odą, kurią maloniai atvėsins šių vaistažolių gaivinamasis poveikis.

Čiobreliai

Tai puiki priemonė, kuri padės palengvinti atsikosėjimą, normalizuos žarnyno veiklą. Pagulėkite šiltoje vonioje įpylę čiobrelių nuoviro 20 min. – atsipalaiduosite ir miegosite kur kas geriau. Gerdami šios dažniausiai miške sutinkamos vaistažolės arbatą papildysite savo organizmą vitaminu C. Atkreipiame dėmesį, kad čiobreliuose gausu eterinių aliejų, o vienas iš jų, timolis, gali sukelti alerginių reakcijų bei pykinimą. Čiobrelius taip pat galite vartoti ir kaip prieskonį, kuris puikiai pagardins įvairius mėsos patiekalus bei sustiprins jų skonį.

Medetkos

Medetkos gerina kraujotaką, padeda esant dantenų uždegimui, turi priešgrybelinių savybių. Šimtus metų naudojamos vaistažolės padeda gydyti žvynelinę, įvairius odos bėrimus. Esant akių uždegimui ar infekcijai, turimus simptomus gal padėti sumažinti vėsūs arbatos nuoviro kompresai. Medetkų arbata arba šių vaistažolių turintis tepalas taip pat padeda sumažinti raumenų bei menstruacijų sukeliamus skausmus. Šis augalas puikiai padeda atbaidyti uodus ir kitus kenkėjus, tad verta medetkas pasisodinti ir savo darže.

Pagrindinė taisyklė – venkite savigydos

Norime atkreipti jūsų dėmesį, kad nors vaistažolės ir yra natūralus, iš gamtos gaunamas produktas, tačiau juo piknaudžiauti nevertėtų. Kai kurios vaistažolės gali slopinti vartojamų vaistų poveikį, per didelis suvartojamas kiekis didina skrandžio rūgštingumą, sukelia alergijas ir gali tapti pavojingas besilaukiančioms. Prieš naudodami vaistažoles, pasitarkite dėl jų vartojimo su gydytoju ar vaistininku.