Naudinga žinoti

Vieni iš nuodingiausių sodo augalų

Savam kiemui ar sodui dažnai puošnumo suteikia ne tik dekoracijos, bet ir gyvi, pilni įvairiaspalvių žiedų augalai. Vieni labiau mėgsta auginti gėles, kiti krūmus, tačiau retas kuris pagalvoja, kokią žalą gali padaryti augalas, jei jo paragaus vaikas ar gyvūnas. „Kalba Kaunas“ redakcija išrinko vienus dažniausiai auginamų sodo augalų, kurie ne tik gražūs, bet ir pavojingi.

Narcizai

Šią gėlę dažnai prisimename kaip vieną pirmųjų pavasarinių gėlių ne tik ant palangės, bet ir sode. Narcizų rūšių yra ne viena, tačiau pati nuodingiausia – N. Poeticum. Jau nuo viduramžių tarnaitės narcizų svogūnus dėdavo pilių kampuose vietoj nuodų, kurie galėtų išnaikinti įvairius namų parazitus bei graužikus.

Nors pamerkta narcizų puokštė ir džiugina akį, tačiau šių gėlių skleidžiamas kvapas gali sukelti stiprų galvos skausmą. Žmogus ar gyvūnas, paragavęs augalų žiedų, gali patirti tokius negalavimus kaip vėmimas, viduriavimas, alpimas, pakilęs spaudimas, paralyžius ar drebulys. Suvalgytas narcizo svogūnėlis gali baigtis ir mirtimi.

Būkite atsargūs, jei turite atvirų žaizdų! Augalo sultys, patekusios ant jų, gali sukelti galūnių tirpimą, svirduliavimą ar net širdies paralyžių.

Rododendras

Sunku patikėti, tačiau vienas iš mėgstamiausių ir dažniausiai auginamų krūmų, pavasarį pražįstantis įvairių spalvų žiedais, yra ypatingai pavojingas sveikatai. Nors liaudies medicinoje šis augalas ir naudojamas, tačiau nežinantiems reikiamų proporcijų vertėtų neeksperimentuoti.

Kadangi visos rododendro dalys yra nuodingos, tad paragavus bet kurios iš jų atsiras gausus seilėtekis, akių ašarojimas, o vėliau ir vėmimas, nukris kraujo spaudimas bei sulėtės pulsas. Galiausiai prasidės stiprūs traukuliai, gali ištikti koma ir staigi mirtis. Auginantys šį nuostabaus grožio krūmą turėtų būtibudrūs ir saugoti savo mažuosius smalsuolius bei augintinius.

Hortenzija

Itin dideliais rožiniais, mėlynais, violetiniais ar baltais žiedais apsipylęs krūmas džiugina nuo pat vasaros pradžios iki rudens. Šiame populiariame augale randama medžiaga prilyginama cianido nuodams. Jie sukelia galvos svaigimą, kvėpavimo sutrikimus. Žmogus arba gyvūnas, paragavęs hortenzijos žiedų pumpurų, gali nualpti, jam padažnėja pulsas, sumažėja kraujospūdis, o galiausiai ištinka net mirtis.

Būkite budrūs ir saugokite jus supančius aplinkinius!